Box
Sapte medalii la campionatele U.E.

Tinerii pugilisti romani au castigat sapte medalii, dintre care trei de aur, una de argint si trei de bronz, la campionatele de juniori ale Uniunii Europene desfasurate la Varsovia. S-au impus in finale Paul Turcitu, 57 kg- ko tehnic cu grecul Gouram Mizaef-, Vasile Bordeias, 60-victorie la puncte, 28-14 cu Alexandros Kirsanidis din Grecia, Flavius Biea-64, succes tot la puncte, 35-23 cu francezul Samir Machrouch. Medalia de argint i-a revenit lui Aurel Manole-91 kg, care a pierdut la puncte in fata polonezului Artur Szipilka, iar cele de bronz boxerilor Tiberiu Porcoi-69, Ionut Bobilcu-81 si Adrian Lapadatescu-plus 91. Au participat 109 pugilisti din 18 tari. Sportivii nostri sunt pregatiti la lotul national de valorosul tehnician Ion Moroita, care l-a descoperit si antrenat la Ploiesti pe Adrian Diaconu, challenger la titlul mondial profesionist al categoriei semimijlocie.

Gimnastica
Doua clasari pe podiumul CM

Daniel Popescu si Andreea Grigore au revenit in tara cu medalii de la Cupa Mondiala gazduita de Moscova. Daniel a luat argintul la aparatul sau preferat, cal cu manere, fiind notat cu 15,600, in timp ce Andreea a cistigat bronzul la sol cu 14,100. Pe primul loc s-au clasat chinezul Zhang Hongtao, 16,100 si rusoaica Svetlana Kliukina, 14,600. S-au mai calificat in finale Ana Maria Tamarjan-la paralele, barna si sol si Daniel Popescu la sarituri.

Scrima
Cristina Stahl, bronz la Cairo

Evoluand la concursul de Cupa Mondiala de la Cairo floretista Cristina Stahl a cucerit medalia de bronz, inregistrand trei victorii, 15-7 la Elena Hismatulia-Ucraina, 15-11 la Elena Mitrofanova-Rusia si 11-10 la Katja Waecher-Germania si o infrangere cu 13-15 la Delila Hatuel din Israel. In acelasi concurs, Daniela Tanase a ajuns pana in sferturi, ocupand locul 7. Echipa masculina de sabie s-a clasat pe aceeasi pozitie la Cupa Mondiala de la Moscova.

Gimnastica ritmica
Victorii in concursul de la Antwerp

Editia a saptea a openului de la Antwerp-Belgia a fost dominata de tinerele noastre gimnaste antrenate de Irina Deleanu, care au castigat trei dintre cele patru obiecte, intrand si in posesia a doua medalii de argint si una de bronz. Cristina Lautaru a fost prima la minge, unde a primit 22,850 si la panglica-22,925, iar Irina Lalciu la maciuci-23,475, fiind a doua la cerc-22,967, unde s-a impus Natalia Garcia din Spania-23,633. In clasamentul cumulat pe primul loc s-a clasat Amber Hejdens-Belgia, cu 86,733 p, urmata de Cristina Lautaru-86,691 si Irina Lalciu-86,566.

Popice
Inca doua trofee mondiale

Popicarii nostri si-au incheiat evolutia la mondialele de la Kosice cu inca doua trofee, ambele de argint, cucerite in probele pe echipe. Fetele au fost intrecute greu de Slovenia cu 3597 la 3571, iar baietii de Ungaria, doar cu 3756-3736. Principalii artizani ai succesului au fost Petrut Mihalcioiu cu 658 popice doborate si Luminita Colonisteanu 632. Sportivii romani au castigat in total patru medalii.