Giulestenii au invins cu 2-0 Politehnica Timisoara, cistigind Cupa Romaniei Timisoreana. Banatenii au ramas in afara cupelor europene.

Dupa un sezon intreg de suferinta, Poli Timisoara si Rapid au mai avut dreptul la ultimele 90 dee minute de remediu. Cura de fotbal si de spectacol le-a priit in cele din urma giulestenilor, care au reusit sa-si pastreze Cupa Romaniei, la capatul unei partide extrem de tensinate. Ceea ce s-a rasfrint asupra jocului de pe stadionul "Dan Paltinisanu", responsabilitatea pentru spectacol revenindu-le celor 30.000 de suporteri. La concurenta cu driblingurile lui Zicu au fost scandarile de forta ale fanilor banateni sau declaratiile de devotament ale celor 3.000 de rapidisti prezenti la Timisoara. Chiar Zicu a fost insa cel care a atras primul atentia, in minutul 15. La prima faza consistenta de atac, atacantul aflat la, probabil, ultimul meci pentru Rapid l-a gasit excelent pe Buga in careu, care a inscris sec. A fost prima confirmare a declaratiilor de viata si de moarte ale jucatorilor rapidisti pentru salvarea sezonului si pentru antrenorul Razvan Lucescu, urmarit cu interes din tribune de patronul si presedintele clubului FC Brasov, Ioan Neculaie, respectiv, Dinu Gheorghe, Lucescu jr.

A doua proba de onoare a giulestenilor a venit imediat dupa pauza, in minutul 48, cind Ianis Zicu a pecetluit soarta partidei. Daca sperantele violetilor erau inca vii cel putin in tribune, ele au incetat sa mai existe dupa mai bine de o ora de joc, in momentul in care Omoduemuke l-a lovit pe Mazilu si a fost eliminat, la trei minute de la intrarea pe teren.

Cel de-al doilea trofeu consecutiv cistigat de Rapid, al 13-lea din istorie, a fost decernat de presedintele Traian Basescu, care, inainte de a veni pe stadion, a tinut un discurs in Piata Unirii din Timisoara, prin care a explicat ca nu tine cu nici o echipa in acest meci. Tot presedintele se pare ca a fost la originea anularii campaniei impotriva discriminarii. Basescu ar fi trebuit sa poarte un tricou explicit in acest sens.

Inaintea meciului, autocarul banatenilor a fost implicat intr-un accident rutier, in timp ce pleca sa ii ia pe jucatori din cantonament. Autocarul a intrat intr-un tramvai, fiind necesara interventia descarcerarii pentru evacuarea calatorilor.