In Italia, Adrian Mutu va participa cu Fiorentina in turul I al Cupei UEFA. Interesant este ca, fara penalizarea de 15 puncte suferita la inceputul campionatului pentru implicarea in scandalul Calciopolli, formatia viola ar fi fost pe locul trei, pozitie ce duce in turul trei preliminar al Ligii Campionilor. "A fost o stagiune foarte importanta pentru mine. stiam ca echipa poate face lucruri mari, dar am depasit toate asteptarile mele. Sunt satisfacut si de jocul meu sub tricoul viola. Acum ma gandesc serios la Cupa UEFA si cred ca echipa e pregatita sa faca o figura frumoasa in aceasta competitie. A fost un campionat lung si dificil, in care tensiunea a fost constanta. Poate am facut si greseli, dar cred ca am contribuit la ascensiunea echipei. Nu e deloc usor sa fii mereu in forma, trebuie sa strangem din dinti. Viitorul meu este la aceasta echipa, nu e nici o indoiala", caracterizeaza Mutu sezonul petrecut la Fiorentina, stagiune in care atacantul roman a inscris 15 goluri in 32 de meciuri pentru florentini.
Flavius Stoican va participa cu ucrainenii de la Metalist Harkov in turul II preliminar al Cupei UEFA. Un loc de Cupa UEFA au obtinut cu TSKA Sofia Florentin Petre si Eugen Trica, ultimul urmand sa se desparta la finalul campionatului de gruparea bulgara, dar si fostul mijlocas al Rapidului, Craiovei si al Nationalului, Zeno Bundea, ajuns in a doua competitie europeana cu formatia israeliana Maccabi Netanya, club aflat la prima sa participare in aceasta competitie. Fostul jucator al Gloriei Bistrita Lucian Sanmartean este si el in carti dupa ce s-a calificat cu Utrecht in play-off-ul pentru UEFA sau Intertoto din campionatul olandez.
Veteranii
Cativa jucatori romani au deja vechime in campionate puternice ale Europei. Mutu joaca de 7 sezoane in Serie A, in timp ce Chivu incheie cea de-a patra stagiune la Roma. Valentin Nastase bifeaza si el la finalul sezonului cel de-al saptelea an in fotbalul din peninsula. Paul Codrea si Mutu au jucat la cele mai multe echipe din Il Calcio, 5. Codrea a trecut pe la Genoa, Palermo, Torino, Perugia si Siena, iar Mutu a jucat la Inter, Verona, Parma, Juventus si Fiorentina. Bogdan Patrascu, implicat actualmente in ocuparea unui loc in play-off-ul pentru promovare din serie B, se afla la cel de-al saselea sezon consecutiv la Piacenza, echipa pentru care a jucat in 36 de meciuri din cele 38 disputate de formatia italiana in sezonul 2006-2007. Tot de sase sezoane joaca la aceeasi echipa, Dinamo Kiev, Tiberiu Ghioane si Florin Cernat, in timp ce in Spania Cosmin Contra a adunat deja sapte sezoane.
Despre autor:
Sursa: Romania Libera
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Copilul îți spune nu mă iubești: ce înseamnă cu adevărat și cum răspunzi ca...
Sursa: garbo.ro
-
Mihai Morar, mesaj emoționant la 20 de ani de căsnicie. Imagini rare de la...
Sursa: kudika.ro