Procurorii DNA Iasi au dispus ieri trimiterea in judecata, pentru comiterea unor infractiuni care au cauzat un prejudiciu de peste 4,5 milioane de euro, in dauna bugetului de stat, a unui grup de suspecti. In fruntea acestora se afla Francisc Tiberiu Cristodorescu, suspectat de instigare la evaziune fiscala, spalare de bani si constituirea unui grup infractional organizat. Desi fusese in contact cu alte clanuri interlope din Iasi, Cristodorescu nu a putut fi pana in prezent 'infundat>> de oamenii legii, din lipsa probelor clare.
Alaturi de Cristodorescu vor mai fi judecati oamenii sai, anume Ioan Ovidiu Sarca Brad, din localitatea Ganeasa, judetul Olt, suspectat de savarsirea infractiunilor de evaziune fiscala, spalare de bani si constituirea unui grup infractional org anizat, Lucian Cartas, Emanuela Tascu, Ionut Ovidiu Sarca-Brad si Eugeniu Paul Radulescu, toti din Iasi, cu totii suspectati de savarsirea infractiunilor de complicitate la evaziune fiscala si spalare de bani. Anchetatorii spun ca in perioada 2004 - 2006, ei au efectuat operatiuni comerciale fictive cu produse petroliere in regim suspensiv prin intermediul S.C. „I.P. Ozana Grup“ S.R.L. Iasi, S.C. „Cation Fashion“ S.R.L. Botosani si S.C. „Tascochim Grup“ S.R.L. Vaslui, precum si prin intermediul unor „firme- fantoma“. Produsele petroliere respective erau destinate altor scopuri decat folosirea drept carburant auto si, in realitate, erau comercializate drept carburanti auto, care impuneau plata accizelor.
Despre autor:
Sursa: Gardianul
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Horoscop săptămânal: Care este ziua ta norocoasă în funcție de zodie în...
Sursa: garbo.ro
-
Băutura virală care a cucerit planeta conțina lămâie și lapte condensat. Cum...
Sursa: kudika.ro