Handbalistele au avut emotii ca pot pierde trofeul doar din cauza unei pene de curent, in teren ele tinindu-si la respect adversarele din finala.

Investitiile masive facute in handbal la Oltchim Ramnicu Vilcea, prin aducerea in tara a majoritatii sportivelor din lotul national, au inceput sa-si arate roadele, echipa cistigind ieri primul sau trofeu, dupa 1989. In urma cu 18 ani vilcencele cucereau Cupa IHF, acum ele si-au trecut in palmares Cupa Cupelor, dupa o victorie si un egal in fata norvegiencelor de la Byasen Trondheim. Cu un consistent avantaj de sase goluri dupa partida din deplasare, elevele antrenorului Gheorghe Tadici s-au vazut in situatia disperata de a pierde trofeul la masa verde, din cauza unei pene de curent care a aruncat in bezna Sala Sporturilor "Traian" cu putin timp inainte de fluierul de start al partidei. Defectiunea s-a remediat in ceva mai mult de cinci minute, insa jocul nu s-a putut relua din cauza unei defectiuni aparute la tabela de marcaj, astfel ca in cele din urma returul finalei a inceput cu o intirziere de 25 de minute. In teren, oltencele au inceput in forta, au condus in permanenta si in debutul reprizei secunde au avut in fata nordicelor sapte goluri (20-13, min. 36), moment dupa care s-au relaxat astfel ca finalul de partida a fost echilibrat. Scorul final a fost 29-29 (16-9), iar Oltchim a primit a treia sa cupa europeana din istorie (Cupa IHF 1984 si 1989, Cupa Cupelor 2007), aceasta din urma fiindu-i inminata de catre presedintele Traian Basescu. De asemenea, aceasta este a doua Cupa Cupelor a handbalului romanesc, dupa cea cistigata de Stiinta Bacau, in 1989. In calitate de cistigatoare a camionatului Romaniei Oltchim va evolua in sezonul viitor in Liga Campionilor, obiectivul sau fiind trecerea de faza grupelor. (Articol aparut doar in editia online)