Brok crede ca votul de sambata in favoarea presedintelui Basescu exprima vointa electoratului de a se continua lupta impotriva coruptiei si reformele care au fost stopate in justitie. "Cred ca ar trebui organizate in cel mai scurt timp cu putinta alegeri anticipate astfel incat vointa populara a romanilor sa fi transpusa, practic, in legislatia care va fi adoptata in viitor. Amanarea alegerilor pentru Parlamentul European si mai ales demiterea ministrului Justitiei Monica Macovei, o persoana care a insemnat pentru noi principala asigurare impotriva coruptiei, sunt evolutii ingrijoratoare pentru Romania, mai ales daca nu se vor organiza alegeri anticipate" - a declarat Elmar Brok, in interviul acordat postului de radio german.
Intrebat cum vede evolutia politica din Romania daca totusi nu se va organiza un scrutin pentru Parlament in urmatoarea perioada de timp, dl Brok a raspuns: ": "In acest caz, voi cere imediat Comisiei Europene sa intocmeasca un raport despre cum Romania are nevoie sa indeplineasca criteriile de aderare. Altfel, trebuie aplicate clauzele de salvgardare, prevazute in tratat".
Despre autor:
Sursa: Romania Libera
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Victor Rebengiuc, omagiat de 4.000 de oameni pe scena Sălii Palatului: Unele...
Sursa: kudika.ro
-
Copilul îți spune nu mă iubești: ce înseamnă cu adevărat și cum răspunzi ca...
Sursa: garbo.ro