Acesta a aratat ca a avut loc o intalnire cu comisarul european pentru Afaceri Monetare, Joaquin Almunia, si l-a asigurat ca nu se va pune problema ca ministerul pe care il conduce sa inregistreze un deficit mai mare de 3% din PIB.
"Domnul Almunia mi-a solicitat in scris aceste lucruri. I-am trimis o scrisoare joi, i-am vorbit despre rezultatele economice preliminare, despre executia bugetara si mi-a spus ca, din acest moment, domnia sa considera aceasta discutie incheiata", a declarat Vosganian. Saptamana trecuta, Joaquin Almunia adeclarat ca tara noastra s-ar putea confrunta cu o actiune disciplinara din partea UE, daca autoritatile europene estimeaza ca deficitul bugetar va depasi pragul de 3% stabilit la nivelul blocului comunitar.
Despre autor:
Sursa: Curierul National
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Horoscop săptămânal: Care este ziua ta norocoasă în funcție de zodie în...
Sursa: garbo.ro
-
Maia, fiica lui Teo Trandafir, a cucerit podiumul la 21 de ani: Este prima...
Sursa: kudika.ro