Vineri
PANDURII TG. JIU - UNIV. CRAIOVA 0-2 (0-0)
Fl. Costea 59, Dina 75
Sambata
CFR CLUJ - RAPID BUC. 3-2 (2-1)
Didy 32, 33, Semedo 84 / Mazilu 15, Zicu 49
OTELUL GALATI - FC ARGES
5-1 (5-1)
E. Jula 10, 15, 23, D. Stan 42, Chita 45a / Schumacher 25p
JIUL PETROSANI - POLI TIMISOARA 0-1 (0-1)
Canu 45
UNIREA URZICENI - STEAUA
1-2 (0-2)
Bilasco 82 / Cristocea 20, V. Badea 33p
"POLI" IASI - DINAMO 1-1 (0-1)
Palimaru 90+4 / Cl. Niculescu 8p
Duminica
FARUL CONSTANTA - GLORIA BISTRITA 0-0
* partidele CEAHLAUL - FC VASLUI si FC NATIONAL - UTA erau programate aseara, dupa inchiderea editiei.
CLASAMENT
1. Dinamo 30 22 7 1 58-18 73 (+28)
2. CFR Cluj 30 18 6 6 55-30 60 (+15)
3. Steaua 30 17 8 5 53-22 59 (+14)
4. Rapid 30 15 9 6 55-30 54 (+ 9)
5. "Poli" Tm. 30 14 7 9 30-23 49 (+ 4)
6. Gloria 30 14 6 10 38-31 48 (+ 3)
7. Otelul 30 14 4 12 50-50 46 (+ 1)
8. Unirea 30 12 6 12 26-24 42 (- 3)
9. Pandurii 30 12 5 13 23-28 41 (- 4)
10. "Poli" Iasi 30 10 10 10 33-34 40 (- 5)
11. Vaslui 29 10 10 9 32-38 40 (- 5)
12. Craiova 30 9 11 10 30-41 38 (- 7)
13. FC Farul 30 7 12 11 28-31 33 (- 12)
14. UTA 29 8 8 13 20-33 32 (- 13)
15. Ceahlaul 29 7 5 17 20-42 26 (- 16)
16. Arges 30 5 7 18 20-40 22 (- 23)
17. National 29 4 6 19 19-46 18 (- 24)
18. Jiul 30 4 5 21 13-41 17 (- 28)
Etapa viitoare
(a 31-a)
Marti, 8 mai: Univ. Craiova - Jiul Petrosani (ora 18 - National TV), Dinamo - CFR Cluj (ora 20 - Kanal D).
Miercuri, 9 mai: FC Farul - "Poli" Timisoara (ora 16 - Kanal D), UTA Arad - Pandurii Tg. Jiu (ora 16.30 - Telesport), Rapid - Otelul Galati (ora 18 - National TV), FC Arges - Unirea Urziceni (ora 18), FC Vaslui - FC National (ora 18), Steaua - Ceahlaul (ora 20,45 - Antena 1).
Joi, 10 mai: Gloria Bistrita - Politehnica Iasi (ora 17.45 - Telesport).
Liga a II-a - Etapa a 28-a
Seria I: Sportul Studentesc - Dunarea Galati 3-0, FC Brasov - FC Snagov 7-2, CF Braila - Prefab 05 Modelu 1-3, Chimia Brazi - Delta Tulcea 0-2, Gloria Buzau - Petrolul Ploiesti 2-1, Dunarea Giurgiu - FC Sacele 2-0, CS Otopeni - FC Botosani 1-0, Forex Brasov - FCM Bacau 1-1, FCM Campina - Cetatea Suceava 1-1. In clasament conduce Gloria Buzau, cu 52p, urmata de CS Otopeni, cu 48 p, si de Petrolul Ploiesti, cu 46p.
Seria a II-a: ISCT - Universitatea Cluj 0-2, FC Baia Mare - Auxerre Lugoj 2-0, Minerul Lupeni - FC Caracal 0-2, Poli Timisoara II - Building Vanju Mare 0-0 , FC Targoviste - Unirea Alba Iulia 1-3, Dacia Mioveni - CFR Timisoara 2-2, Unirea Dej - FC Bihor 0-1, Corvinul Hunedoara - CSM Rm. Valcea 2-1, Gaz Metan Medias - FCM Resita 5-0. In clasament conduce "U" Cluj, cu 58p, urmata de Dacia Mioveni, cu 47p, si de CSM Rm. Valcea, cu 47p.