Din Liga a II-a au mai ramas de disputat sapte etape, iar dupa runda de ieri jumatate dintre echipele din seria I au sanse practice de a promova in primul esalon. Derby-ul s-a jucat la Buzau, intre Gloria si CS Otopeni, in fata a peste 10.000 de spectatori, care au stat cu sufletul la gura pina in prelungiri, cind oaspetii au condus cu 1-0. In minutul 90+2, antrenorul-jucator Ion Viorel a pasat decisiv pentru golul egalizator, Gloria acumulind 49 de puncte, cu trei mai multe decit Petrolul, care o secundeaza, si patru mai multe decit CS Otopeni si Dunarea Galati. De altfel, intre locul 2 si locul 9 (FC Brasov) e o distanta de doar sapte puncte. Derby-ul de la Ploiesti s-a terminat cu scandal, Dinu Vama" acuzind in termeni extremi de duri arbitrajul. In seria a II-a s-au intilnit tot primele doua clasate, CSM Rimnicu Vilcea si Universitatea Cluj (0-0), insa aici clujenii sint aproape promovati (55 p), pentru locul 2 luptind maximum patru echipe.