O teorie pusa in practica
Prin acest episod se poate spune ca, in Romania, teoria despre cum trebuie sa functioneze democratia a fost pusa in aplicare. Un lucru extrem de important. Se stie ca in democratie cel mai popular om castiga alegerile. Dar democratia nu e anarhie. Odata alegerile castigate, trebuie respectate legile si regulile democratiei. Se stia in teorie ca, daca presedintele incalca grav Constitutia (vorba lui Basescu: orice incalcare a Constitutiei din partea presedintelui este grava), el poate fi suspendat de Parlament. Dar niciodata nu fusese probata in practica aceasta teorie. Acum, dupa episodul din 19 aprilie, orice viitor presedinte al Romaniei va intelege mult mai bine ca el trebuie sa fie in primul rand garantul democratiei si al Constitutiei si ca, dupa votul popular, urmeaza respectarea legilor.
Principalul defect al democratiei
Democratia este una dintre cele mai bune forme de guvernamant. Din competitia cu sistemele tiranice, dictatoriale, aristocratice, oligarhice, monarhice, istoria a dovedit ca cele mai eficiente si mai functionale, mai potrivite cu natura umana de tip european sunt democratia si monarhia constitutionala. Dar asta nu inseamna ca democratia este perfecta. Cea mai grava problema a sistemului democratic este aceea ca nu are criterii de selectie a valorilor. Profesorul universitar si absolventul a patru clase primare, geniul si imbecilul, sfantul si ticalosul, bogatul si saracul, toti beneficiaza de cate un sigur vot. Egalitate perfecta. Este o egalitate profund falsa.
Nu se poate pune semnul egalitatii intre optiunile unui om cinstit si ale unui hot, intre cele ale unui om bine informat si cele ale unuia care nu are acces sau nu este interesat sa fie informat. Rezultatul tuturor voturilor este o medie a opiniilor, vointelor si dorintelor corpului electoral. Defectul major al sistemului democratic despre care vorbeam este speculat de demagogi, de populisti, de cei care stiu sa „vorbeasca poporului pe limba lui“, adica sa le spuna oamenilor ceea ce vor ei sa auda, dar sa urmareasca, in spatele vorbelor, cu totul alte interese. Cu cat majoritatea alegatorilor e mai lipsita de educatie politica si cu cat mai primitiva este democratia respectiva, in sensul ca nu exista cutume stabilite intr-o perioada lunga de exercitiu democratic, e posibil ca majoritatea sa se insele intr-o masura mai mica sau mai mare.
Despre autor:
Sursa: Gardianul
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Maia, fiica lui Teo Trandafir, a cucerit podiumul la 21 de ani: Este prima...
Sursa: kudika.ro
-
Horoscop bani săptămâna 15-21 iunie: Nu te grăbi să investești! Astrele...
Sursa: garbo.ro