Romanii sperie Europa, marcind gol dupa gol. Jucatorul lui Dinamo Kiev a marcat din nou, dupa doi ani de probleme medicale care il facusera sa renunte la fotbal.

Cea mai buna veste a weekendului vine din Ucraina si il vizeaza pe Tiberiu Ghioane: fotbalistul de la Dinamo Kiev a inscris la revenirea in prima echipa, dupa o pauza de doi ani. Fostul international a intrat in teren in minutul 78, in meciul cu Zorya, cistigat cu 4-0, si a marcat noua minute mai tirziu, din pasa lui Satkih. Ghioane nu se mai antrenase cu Dinamo Kiev din februarie 2005, cind a suferit o microtromboza la nivel cerebral in timpul cantonamentului efectuat de echipa ucraineana in Portugalia.

A urmat o serie de internari si apoi a venit retragerea din fotbal. Ghioane a avut totusi forta sa revina, iar de la 1 martie si-a reluat antrenamentele la Dinamo Kiev.

Unul dintre cei mai talentati fotbalisti ai tarii in urma cu sase-sapte ani, Ghioane sufera enorm din cauza disparitiei tatalui sau, la inceputul anilor ’90. Sofer pe un autocamion la o firma austriaca, Ghioane senior a plecat intr-o cursa din care nu s-a mai intors, fiind dat disparut.

Tibi a incercat in toate modurile sa isi gaseasca parintele, iar esecurile l-au afectat grav.

„Bine ai revenit, Tibi!", a titrat site-ul oficial al gruparii Dinamo Kiev. „Tibi a regasit forta sa revina pe gazon, a inscris si a parasit terenul in ovatiile publicului. Stilul sau practic nu s-a schimbat. Elegant, intotdeauna cu capul sus", a comentat sursa citata, Ghioane declarind ca a fost felicitat personal de Igor Surkis.

Germania, cucerita de romani

Sergiu Radu si Laurentiu Reghecampf au marcat in etapa a 26-a din Bundesliga pentru Energie Cottbus, respectiv Alemannia Aachen. „Schija" a inscris unicul gol al partidei pe care Energie a cistigat-o vineri, in deplasare, la Berlin, contra formatiei Hertha Berlin, in etapa a XXVI-a a campionatului Germaniei. El a primit apoi un cartonas galben si a fost inlocuit in minutul 84 cu Rivici, in timp ce coechipierul sau Vlad Munteanu a fost integralist. Este al zecelea gol pentru Radu in acest sezon, dar cifra, impresionanta pentru un campionat de forta celui din Germania, nu il impresioneaza pe Victor Piturca, selectionerul ignorindu-l constant. Tot in Bundesliga, Laurentiu Reghecampf a marcat simbata, din penalty, al doilea gol al formatiei sale, Alemannia Aachen, in partida cu Arminia Bilefeld, scor 2-0.

La cel de-al doilea meci al sau pentru Lokomotiv Moscova, Razvan Cocis a marcat golul victoriei in meciul cu Rubin Kazan (2-1), inainte de a veni in tara pentru cel cu Olanda.

Cadere la Bursa

Daniel Pancu si Cornel Frasineanu au fost titulari in meciul pierdut acasa de Bursaspor cu 4-0, in etapa a 25-a, in fata lui Fenerbahce. Fostul international Daniel Pancu a jucat pina in minutul 54, cind a fost schimbat cu Eser Yagmur, desi romanul fusese unul dintre cei mai buni jucatori ai echipei sale. Meciul a fost insotit de incidente, cinci persoane fiind arestate in urma unor altercatii intre doua factiuni de sustinatori ai echipei Fenerbahce. Trei suporteri au fost raniti, dintre care unul se afla internat in stare grava la spitalul din Bursa. Un alt fost international, Emilian Dolha, a fost integralist la Wisla Cracovia in meciul din deplasare cu Wisla Plock, scor 0-0, din etapa a 18-a a campionatului Poloniei.