Romanul a marcat decisiv pentru TSKA Sofia la o zi dupa ce primise telegrama de convocare pentru urmatorul meci din preliminariile Euro 2008.

Florentin Petre (foto) a raspuns convocarii la nationala pentru meciul cu Olanda printr-un gol marcat in campionatul Bulgariei, o alta adversara din preliminariile Euro 2008. Golul marcat de ex-dinamovist a adus un punct celor de la TSKA Sofia, care ramin pe locul secund al campionatului, dar la trei puncte de liderul Levski, care are si un meci mai putin disputat. Eugen Trica a fost si el titular, dar a avut o evolutie mediocra. In Belgia, Alin Stoica a punctat decisiv pentru Gent, golul sau valorind trei puncte in confruntarea cu Standard Liege.

In Germania, unde-s doi romani, nu e putere, pentru ca Energie, cu Sergiu Radu si Vlad Munteanu titulari, a pierdut cu 0-2 in fata celor de la Alemania Aachen, unde evolueaza Laurentiu Reghecampf.

Keseru a pasat decisiv

Revenirea lui Keseru printre titulari a coincis cu succesele celor de la Nantes, formatie care a invins simbata cu 2-1 pe Nancy. Internationalul de tineret a contribuit la primul gol al formatiei sale, a ratat o ocazie buna in debutul reprizei secunde si a fost schimbat pentru tragere de timp in ultimul minut al jocului.

Cristi Chivu asteapta, in Italia, sa-si refaca figura de cuceritor, meciul cu Olanda, prelungirea contractului cu AS Roma, dar si suspendarea lui Fred, brazilianul care i-a spart nasul fiind judecat pe 22 martie de Comisia de Disciplina a UEFA.

Pancu s-a stins

Ramas o etapa pe tusa saptamina trecuta, din cauza cartonaselor galbene, Daniel Pancu si-a iesit din forma, fiind declarat de jurnalele „Fanatik", „Milliyet" si „Sabah" unul dintre cei mai slabi jucatori ai meciului pierdut de Bursaspor cu 1-3 in fata modestei Sivasspor, fiind de altfel scos din teren la pauza.