Roy Makaay a marcat impotriva Realului cel mai rapid gol din istoria competitiei. Intr-un alt meci, a fost eliminata Arsenal, finalista editiei 2006.

Inca patru echipe au avansat in elita continentala, iar alte patru au fost trimise acasa, intr-o seara fotbalistica in care s-a marcat cel mai rapid gol din istoria Champions League, iar suedezul Henrik Larsson a inscris ultimul sau gol in Liga, el urmind sa se intoarca acasa dupa trei luni petrecute la Manchester. Omul zilei a fost insa brazilianul Alex, fundasul central care a marcat un autogol si un gol in partida Arsenal-PSV (1-1), asigurind calificarea olandezilor in sferturile de finala.

Capello pleaca

In derby-ul serii, Bayern München-Real Madrid, s-a batut recordul de 20 de secunde prin care Gilberto Silva devenea cel mai rapid marcator al Ligii Campionilor (pe 25 septembrie 2002, in meciul Arsenal-PSV, 4-0), Roy Makaay, de la bavarezi, schimbind tabela dupa doar zece secunde. S-a terminat 2-1 pentru nemti, iar antrenorul Fabio Capello si-a compromis definitiv sansele de a mai ramine la Real. Presa iberica chiar se intreba ieri daca italianul va mai fi pe banca Realului la El Clásico de simbata, de pe Camp Nou. „Viitorul meu se afla in miinile presedintelui", a spus umil Capello, in timp ce Ramón Calderón i-a raspuns: „Antrenorul va trebui sa ne spuna daca se simte capabil sa ne scoata din aceasta situatie". Echipa a fost eliminata si din Cupa Regelui, iar in campionat este a patra, la sase puncte de locul intii.

50 m cu Kaka

Un sezon modest are si AC Milan, care inoata pe la jumatatea Seriei A, iar in Liga Campionilor a jucat al patrulea meci consecutiv in care nu a marcat in timpul regulamentar. Abia in prelungiri rossonerii au trimis mingea in poarta adversa, finalizarea apartinindu-i lui Kaka, dupa o solitara cursa de 50 m. Astazi, la ora 13.00, la Atena, va avea loc tragerea la sorti a meciurilor din sferturile de finala, dar si tintarul semifinalelor, in urne fiind introduse numele urmatoarelor echipe: Valencia, Chelsea, Liverpool, Roma, Bayern, PSV Eindhoven, Manchester si AC Milan.