Guvernul a aprobat, in sedinta de ieri, Acordul dintre Guvernul Romaniei si Guvernul Republicii Guineea privind reglementarea datoriei Republicii Guineea catre Romania, semnat la Bucuresti la 1 noiembrie 2006.
Astfel, datoria Republicii Guineea fata de Romania va fi redusa cu 90%, in conformitate cu termenii conveniti cu statele membre ale Clubului de la Paris.
Datoria Republicii Guineea fata de Romania provine din exporturi de marfuri romanesti efectuate intre 1965-1975 si insuma 20.385.403,24 dolari , la data de 31 decembrie 2005.
Datoria rezultata in urma reducerii este de 2.038.540,32 dolari SUA si va fi returnata intr-o perioada de 3 ani, in transe egale si succesive de 339.756,72 dolari. Rata dobanzii aplicate va fi de 2% pe an.
Despre autor:
Sursa: Cronica Romana
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Horoscop săptămânal: Care este ziua ta norocoasă în funcție de zodie în...
Sursa: garbo.ro
-
Băutura virală care a cucerit planeta conțina lămâie și lapte condensat. Cum...
Sursa: kudika.ro