Cristian Chivu a avut nasul spart dupa ce a fost lovit cu cotul in figura de atacantul brazilian al formatiei Olympique Lyon, Fred, in timpul partidei ce a avut loc marti seara, in mansa secunda a optimilor de finala din UEFA Champions League. Incide
Cristian Chivu a avut nasul spart dupa ce a fost lovit cu cotul in figura de atacantul brazilian al formatiei Olympique Lyon, Fred, in timpul partidei ce a avut loc marti seara, in mansa secunda a optimilor de finala din UEFA Champions League. Incidentul s-a produs in minutul 80 al intalnirii, la scorul de 2-0 pentru AS Roma, lovitura provocandu-i romanului o hemoragie nazala. Chivu, integralist pentru romani (a pornit faza primului gol al echipei sale), a primit ingrijiri timp de aproximativ trei minute pe margine, iar apoi a revenit in teren. Faza nu a fost observata de arbitrul spaniol Manuel Mejuto Gonzalez, dar Fred ar putea fi suspendat de UEFA dupa ce presa franceza a scris ca gestul brazilianului a fost unul intentionat. "Fred a comis un gest scandalos, tragandu-i intentionat o teribila lovitura cu cotul lui Chivu. Bilantul: un nas sfaramat pentru fundasul roman si o probabila viitoare suspendare pentru sud-american, chiar daca atacantul a scapat in mod incredibil de eliminare in timpul meciului", a scris site-ul "football.fr". Subsecretarul de stat in Ministerul italian al Sporturilor, Giovanni Lolli, asteapta sanctiuni dure din partea UEFA pentru gestul lui Fred. Chivu urma sa fie operat de urgenta aseara, la o clinica privata. AS Roma s-a calificat in sferturile de finala ale competitiei (in tur, scorul a fost 0-0) * FC Barcelona, detinatoarea trofeului, a fost eliminata de Liverpool, campioana Europei din 2005, desi catalanii s-au impus pe "Anfield" cu 1-0 ("cormoranii" au castigat cu 2-1 pe "Camp Nou") * CF Valencia a remizat fara gol pe "Mestalla", cu Inter, si merge mai departe (a facut 2-2 in tur, pe "San Siro"). La finalul meciului, jucatorii celor doua echipe s-au luat la bataie. Burdisso (Inter) a suferit o fractura la nas dupa ce a fost lovit in figura de David Navarro (Valencia) * Chelsea merge si ea mai departe, dupa 2-1, cu emotii, la Londra, in fata lui FC Porto (1-1 in tur). (MIG)
Rezultate si marcatori
OLYMPIQUE LYON - AS ROMA 0-2 (in tur 0-0)
Totti 22, Mancini 44
LIVERPOOL FC - FC BARCELONA 0-1 (in tur 2-1)
Gudjohnsen 75
CHELSEA LONDRA - FC PORTO 2-1 (in tur 1-1)
Robben 48, Ballack 79/ Quaresma 15
CF VALENCIA - INTER MILANO 0-0 (in tur 2-2)
* Roma, Liverpool, Chelsea si Valencia s-au calificat pentru "sferturi"; tragerea la sorti are loc maine, la Atena, orasul finalei
** partidele AC Milan - Celtic Glasgow (in tur 0-0), Arsenal - PSV Eindhoven (in tur 0-1), Manchester United - OSC Lille (in tur 1-0) si Bayern Munchen - Real Madrid (in tur 2-3) urmau sa se dispute aseara, dupa inchiderea acestei editii