Cele doua echipe care si-au disputat aseara la Constanta ultimul "sfert de finala" al Cupei Romaniei au oferit un fotbal de vis, cu sase goluri si cel putin 30 de mari ocazii, invingatoarea fiind desemnata abia dupa executarea a zece penalty-uri @ In
Cele doua echipe care si-au disputat aseara la Constanta ultimul "sfert de finala" al Cupei Romaniei au oferit un fotbal de vis, cu sase goluri si cel putin 30 de mari ocazii, invingatoarea fiind desemnata abia dupa executarea a zece penalty-uri @ In Poarta Stelei a debutat brazilianul Andrey, care a alternat interventiile de senzatie cu cateva gafe penibile, dar devenind eroul echipei sale prin pararea unei lovituri de la 11 metri
GOL THEREAU si Steaua castiga, scor general 8-7 (3-3, 2-2, 0-1) dupa prelungiri si executarea loviturilor de la 11 metri
Executa Daniel Stan si inscrie 3-4
Incepe executarea loviturilor de departajare; primii vor executa cei de la Otelul
min 110-120 meciul, cel mai bun vazut pe un stadion din Romania in ultimii ani, se incheie la fel de spectaculos, cu faze la ambele porti, cu interventii salvatoare ale celor doi portari, indeosebi ale galateanului Ciprian Vatca, insa nu se mai inscrie. Asadar castigatoarea va fi desemnata in minutele urmatoare dupa executarea loviturilor dela 11 metri
min 109 3-3! STEAUA EGALEAZA PRIN GOLUL LUI OVIDIU PETRE
min 106 incepe cea de a doua repriza de prelungiri
min 104 basarabeanul Boghiu inscrie un gol de senzatie, reluand din vole cu stangul la coltul lung in poarta lui Andrey
min 98 D. Goian il faulteaza la marginea careului pe D. Stan, dar arbitrul nu-i acorda cel de-al doilea cartonas galben
min 97 Iese Labukas si intra Cristi Craciun la Otelul
min 94 Faza de exceptie a lui Bostina pe dreapta incheiata cu un sut retinut excelent de Vatca
min 92 Imensa ocazie ratata de Otelul; Andrey scapa in fata o minge, insa Labukas trage in portarul adus din Brazilia
min 90&1 incepe prima repriza de prelungiri
MIN 90&3 Daniel Stan a transformat superb lovitura de la 11 metri acordata de arbitrul Balaj dupa interventia lui Ov. Petre asupra lituanianului Labukas; vor urma doua reprize a cate 15 minute de prelungiri
MIN 93&3 2-2, OTELUL EGALEAZA!
min 91&1 PENALTY PENTRU OTELUL
min 89 cartonas galben pentru D. Goian; schimbare la Otelul, iese Semeghin, intra Boghiu
min 87 Otelul rateaza in interval de cateva secunde doua bune ocazii la poarta Stelei
min 83 Francezul Thereaureia penibil peste din centrul careului dupa o actiune construita de Vali Badea
min 81 Interventie exceptionala a lui Andrey dupa o faza a lui Szekely
min 79 2-1 PENTRU STEAUA, lovitura de la 11 metri acordata in urma unei interventii in careu asupra lui Banel fiind transformata printr-o "scarita" de catre BOSTINA
min 78 penalty pentru Steaua!
min 77 Olaroiu efectueaza ultima schimbare, inlocuindu-l pe Iacob cu Vali Badea
min 75 actiune personala a lui Gigel Coman finalizata cu un sut in bratele portarului Vatca
min 73 Andrey isi repara greseala de acum cateva minute,respingand in corner un sut al lui Gil Sik
min 71 Daniel Stan intra in locul lui Jula
min 69 Gafa penibila a brazilianului Andrey care degajeaza defectuos in picioarele lui Emil Jula, insa sutul acestuia de la 50 de metri se scurge pe langa poarta goala
min 67 Sut al lui Gil Sik de la 20 de metri lateral stanga, Andrey retine in doi timpi
min 62 STEAUA EGALEAZA, 1-1! Banel Nicolita plaseaza cu capul la coltul scurt o excelenta centrare de pe stanga a lui Bostina
min 60 sut de senzatie al lui Szekely de la 25 de metri, dar Andrey respinge in corner
min 59 Iacob nu ajunge la o centrare pe linia careului mic a lui Banel, apoi tot el trimite cu capul pe langa
min 57 Andrey mai retine inca o data un sut al revelatiei Janos Szekely, jucator adus in iarna de la Cluj
min 54 Ovidiu Petre se infiltreaza bine printre fundasii centrali ai Otelului, insa trimite la cativa centimetri pe langa poarta
min 51 Sud-coreeanul Gil Sik scapa singur cu Andrey, dar este semnalizat in ofsaid
min 46 incepe cea de a doua repriza; la Steaua a iesit Cristocea si intrat Bostina
min 45&1 Balaj fluiera finalul primei reprize, una mult peste media competitiilor fotbalistice interne, in care s-au consemnat cele putin zece ocazii de gol, multe faze spectaculoase si un joc intr-un ritm alert pe care nu-l mai intalnisem de multe vreme
min 45 Semeghin respinge decisiv din fata lui Nicolita
min 43 Lovitura de cap a lui Iacob intalneste bara din dreapta lui Vatca
min 42 Degringolada in apararea Stelei, insa Goian il deposedeaza in ultima clipa pe lituanianul Labukas
min 41 Szekely il ridiculizeaza si pe Gigel Coman, dar sutul sau e retinut la coltul scurt de portarul Stelei
min 40 cea mai mare ocazie a Stelei, portarul Vatca respingand un sut puternic al lui Sorin Paraschiv
min 39 Galatenii mai irosesc o ocazie dupa o grava eroare a nou intratului Coman
min 37 Olaroiu il scoate de pe teren pe Nesu, umilit in repetate randuri de Szekely, si il introduce pe Gigel Coman
min 33 un sut al aleluiasi Gil Sik ii da iar emotii lui Andrey
min 30 Inca o mare ocazie pentru Otelul, sutul capitanului Gabriel Paraschiv trecand milimetric pe langa poarta
min 27 Nesu primeste cartonasul galben dupa o intrare dura la Szekely
min 21 1-0 PENTRU OTELUL; coreeanul Gil Sik trage din centrul careului la coltul lung, in plasa portii steliste
min 15 Imensa ocazie pentru Otelul: Szekely scapa singur printre fundasii centrali ai Stelei, trage la poarta, insa brazilianul Andrey respinge cu piciorul
min 9 Vatca scoate providential de sub bara o lovitura de cap a lui Iacob
min 5 Brazilianul din poarta Stelei, Andrey, a re primele emotii dupa o centrare care se scurge de putin pe linga bara din stanga
min 3 Parada a portarului de la Galati, Vatca, dupa un vole din careu al lui Ovidiu Petre
min 1 Arbitrul Crstian Balaj din Baia Mare fluiera startul meciului
Steaua: Andrey - Shaban, D. Goian, E. Baciu, Nesu - Banel Nicolita, S. Paraschiv, Ov. Petre, Cristocea - Thereau, Iacob. Antrenor: Cosmin Olaroiu
Otelul: Vatca - Gado, M. Baciu, Nogo, Semeghin - J. Szekely, G. Paraschiv, Labukas, Gill Sik - E. Jula, Giurgiu. Antrenor: P. Grigoras.