Fostul jucator al Nationalului a marcat decisiv pentru Energie Cottbus in meciul cistigat cu 2-1 in fata echipei Arminia Bielefeld. Internationalul roman Sergiu Radu a reusit din nou un gol salvator pentru Energie Cottbus, care a cistigat cu 2-1 confruntarea cu Arminia Bielefeld, decisiva pentru evitarea retrogradarii. „Schija" a ajuns astfel la noua reusite, raminind golgheterul echipei. Celalalt roman de la Cottbus, Vlad Munteanu, a dat pasa decisiva pentru golul egalizator. Intr-un alt meci din Bundesliga, Alemannia Aachen, cu Laurentiu Reghecampf titular, a remizat in deplasare, scor 2-2, cu VfL Bochum. FSV Mainz, fara atacantul Marius Niculae in lot, a invins, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, formatia FC Nürnberg.

„Tornada" Niculae si „eroul" Keseru

In Franta, duelul romanilor Daniel Niculae si Claudiu Keseru (Nantes-Auxerre 1-1) s-a terminat indecis, dar ambii internationali au fost laudati de presa. „Tornada romana Niculae, iute si inspirat, ar fi putut de trei ori sa ridice scorul, fara ca nimeni sa aiba ceva de replicat", a scris eurosport.fr. Daca Niculae, nota 5 in „L’Equipe", nu a reusit sa-si treaca numele pe lista marcatorilor, Keseru, introdus pe teren in minutul 61, a marcat in minutul 76, dintr-o lovi-tura libera directa, „eroul" celor de la FC Nantes restabilind egalitatea „impotriva cursului jocului". „A fost nevoie de intrarea in joc a lui Keseru (...) pentru a aduce un suflu nou canarilor convalescenti", a notat sursa citata.

Chivu nu-si arata muschii

In Italia, Cristi Chivu nu a fost nici de aceasta data inclus in lotul Romei pentru meciul cu Reggina, antrenorul Luciano Spalletti nedorind sa riste o agravare a accidentarii. Capitanul nationalei acuza probleme musculare inca de la inceputul lunii februarie, cind a parasit cantonamentul reprezentativei Romaniei, inaintea meciului amical cu Republica Moldova, dar solicita si un salariu mai mare pentru prelungirea contractului.

Romanii au invadat Ungaria

In Turcia, Giani Kirita a marcat degeaba, echipa sa, Gaziantesport, pierzind cu 1-2 in deplasarea de la Ankaragucu. In Ungaria, sase romani au fost titulari pentru Soporon - Ion Ibric, Marius Radu, Laurentiu Rus, Alexandru Dragomir, Lucian Munteanu si Cristian Cigan - in infringerea cu 0-3, pe teren propriu, cu MTK Budapesta.

Ieri, Ogararu, desemnat la mijlocul saptaminii cel mai bun jucator in meciul cu Werder Bremen din Cupa UEFA, a fost titular in remiza obtinuta de Ajax la AZ Alkmaar (1-1). Intr-un alt meci, dar din Turcia, Daniel Pancu a deschis scorul pentru Bursaspor, a marcat din nou la 1-1, echipa sa invingind in cele din urma cu 3-1 la Sakaryaspor.