Cinci echipe feminine s-au calificat in sferturile de finala ale cupelor europene. Singurele echipe masculine ramase in competitii, HCM Constanta si UCM Resita, au pierdut pe propriul teren. Handbalul feminin romanesc face legea pe semicercul european. Dupa Tomis Constanta, victorioasa in urma cu o saptamina, toate cele patru echipe romanesti angrenate, la sfirsitul saptaminii trecute, in intrecerile continentale au reusit sa se califice in sferturile de finala. Beneficiind de avantajul de doua goluri obtinut in deplasare, 29-27, lidera la zi a Ligii Nationale, Oltchim, a facut spectacol la Vilcea, impunindu-se cu 31-26 (13-11) in fata ocupantei locului intii in Bundesliga, FC Nürnberg, in partida retur din cadrul optimilor Cupei Cupelor. „Diferenta putea fi mult mai mare, dupa cum au stat lucrurile in teren", a spus antrenorul Gheorghe Tadici, completat de jucatoarea Ionela Gilca (foto): „Daca ajungem in finala, este imposibil sa nu cistigam".

Cu dubla victorie s-au calificat in sferturile Challenge Cup HCM Roman si „U" Jolidon Cluj, dupa ce s-au impus cu 32-20 (28-20 in tur), respectiv 29-27 (in tur 39-26), in fata echipelor ucrainene Karpati Ujgorod, respectiv Econom Lvov.

Chiar daca a fost invinsa in deplasare, cu 18-21, de ibericele de la Itxako Estella, campioana Romaniei, Rulmentul Brasov, a intrat si ea in posesia biletelor pentru sferturile Cupei EHF, gratie victoriei din tur, 21-14.

Celor patru formatii li se adauga Tomis Constanta, care s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Challenge cu o saptamina in urma, gratie dublei victorii obtinute in fata elvetiencelor de la TV Uster. Adversarele echipelor romanesti prezente in sferturile de finala ale Cupelor Europene vor fi stabilite marti, in urma tragerii la sorti de la Viena. La masculin, campioana Romaniei, HCM Constanta, a pierdut infruntarea de pe teren propriu cu RK Zagreb, scor 26-28 (10-12), din prima mansa a sferturilor de finala ale Cupei Cupelor. „Atit putem deocamdata pe plan international. Trebuie sa schimbam mentalitatea incepind de la nivelul juniorilor. Era o partida pe care o puteam cistiga", a declarat antrenorul Lucian Risnita. Tot o infringere pe teren propriu a inregistrat si UCM Resita, 24-30, cu formatia Kaustik Volgograd, in mansa tur a Cupei Challenge.