Tomis Constanta s-a calificat in sferturile Challenge Cup. Alte trei echipe - Oltchim, Rulmentul si HCM Roman - au sanse mari de a-si continua parcursul european.

Succese pentru toate cele patru echipe feminine romanesti de handbal prezente, la sfirsitul saptaminii trecute, la startul optimilor de finala ale cupelor europene. Lidera la zi a Ligii Nationale, Oltchim, a facut inca un pas important spre obiectivul propus la inceputul sezonului, finala Cupei Cupelor. Elevele antrenorului Gheorghe Tadici au obtinut o victorie importanta, 29-27, in deplasare, in compania echipei germane 1. FC Nürnberg, antrenata de romanul Herbert Müller. „Sint multumit de cum au jucat fetele. Cred ca diferenta ar fi putut fi mult mai mare", a spus Tadici. Partida retur dintre Oltchim si Nürnberg este programata simbata, la Vilcea.

Tot in deplasare, dar in Cupa Challenge, s-a impus si HCM Roman. Echipa antrenata de Liviu Paraschiv a luat o optiune serioasa in privinta calificarii in sferturi, dupa ce s-a impus cu 28-20 in fata echipei ucrainene Karpati Uzhgorod.

Cu un pas in sferturile Cupei EHF este si campioana en titre, Rulmentul Brasov, care a cistigat partida sustinuta pe teren propriu in compania ibericelor de la Itxako Estella, scor 21-14. In Challenge Cup, Tomis Constanta are deja in buzunar biletele de sferturi, elevele lui Dumitru Musi sustinind ambele manse pe teren propriu, 40-24 simbata, si 35-24 duminica, in fata elvetiencelor de la TV Uster. „Este o calificare normala, tinind cont ca am avut ca adversare niste amatoare", a spus Musi. Calificata la rindul ei in optimile Challenge Cup, „U" Jolidon Cluj va juca la sfirsitul acestei saptamini, pe teren propriu, ambele manse, in compania formatiei din Ucraina, HC Econom Energo Lviv.