- Propunerea legislativa in cauza, prin articolul unic de modificare a Art. 9 din Legea 598/2002, este contrara spiritului si literei acestei legi, care stabileste dreptul unic de proprietate al Federatiei Comunitatilor Evreiesti din Romania asupra bunurilor comunitare religioase, cu caracter sacru.
- Exercitarea in mod deplin a dreptului de proprietate, care constituie un principiu permanent valabil in cazul persoanelor fizice sau juridice, pune in fata Federatiei Comunitatilor Evreiesti din Romania obligatia de a-si indeplini intrutotul aceasta calitate de proprietar al bunurilor comunitare religioase, mozaice, din Romania.
Pentru indeplinirea datoriei sale de a intretine cele 98 sinagogi si 802 cimitire, aflate pe tot cuprinsul tarii, chiar si in multe localitati in care nu mai traiesc evrei de zeci de ani, Federatia Comunitatilor Evreiesti din Romania recurge la resursele proprii, este drept limitate, dar si la ajutor din partea statului roman, de la donatori din tara si strainatate.
Mai mult, Federatia Comunitatilor Evreiesti din Romania este indrituita sa foloseasca expertize rabinice prevazute in lege, cu precizarea ca organizarea piramidala nu este caracteristica Cultului Mozaic din Romania si din oricare alta tara. Potrivit practicii si traditiei indelungate specifice cultului mozaic, rabinii si comunitatile evreiesti pot solicita orientari, sfaturi, indrumari de la somitati din alte localitati sau tari.
Informam publicul larg ca, recent, primul ministru al Romaniei, domnul Calin Popescu Tariceanu, a aprobat un memorandum bazat pe propunerile Federatiei Comunitatilor Evreiesti din Romania, care are in vedere actiunea concertata a mai multor ministere si a autoritatilor locale, precum si alocarea unor fonduri pentru intretinerea si protejarea cimitirelor si sinagogilor. In acest cadru de masuri, s-a constituit un Grup de lucru, coordonat de Ministerul Culturii si Cultelor, format din reprezentanti, la nivel de director general, din: Ministerul Culturii si Cultelor, Ministerul Afacerilor Interne, Ministerul Afacerilor Externe, Ministerul Lucrarilor Publice, Transporturilor si Locuintei, Ministerul Finantelor Publice, Ministerul Justitiei, Cancelaria Primului Ministru.
In aceste conditii, Propunerea Legislativa a senatorului Corneliu Vadim Tudor de infiintare a unei Comisii Mixte, cu participarea evreilor originari din Romania traitori in alte state si a reprezentantilor lor rabinici, cat si a organelor statului roman cu atributii executive, care sa poata lua decizii operative nu este nici necesara si nici posibila. Evident, preluarea acestei Propuneri Legislative, intr-un amendament la Legea 598/2002 inseamna incalcarea dreptului de dispozitie asupra proprietatii, conferit de aceasta lege Federatiei Comunitatilor Evreiesti din Romania.
In context, precizam ca organizatii ale evreilor originari din Romania nu au solicitat participarea la decizii privind sinagogile si cimitirele evreiesti din tara noastra.
O exceptie o constituie, insa, Asociatia evreilor romano-americani care, din documentele care le-am cercetat, nu are decat un caracter comercial si reprezinta un numar nesemnificativ de evrei din Statele Unite.
Faptul ca, in Comisia pentru Cultura a Senatului, s-a acordat vot favorabil Propunerii Legislative a senatorului Corneliu Vadim Tudor nu constituie un motiv pentru conducerea Federatiei Comunitatilor Evreiesti din Romania, pentru deputatul care reprezinta populatia evreiasca in Parlamentul tarii, sa nu actioneze, in continuare, pentru pastrarea intocmai a calitatii inalienabile de proprietar al Federatiei Comunitatilor Evreiesti din Romania pentru patrimoniul de cult mozaic din Romania si implicit pentru exercitarea deplina a dreptului sau de dispozitie in administrarea si utilizarea lacaselor de cult, cimitirelor si a altor bunuri destinate activitatilor Cultului Mozaic.
In plus, fata de cele mai sus prezentate, precizam ca Legea nr. 489/28.12.2006 privind "Libertatea religioasa si Regimul General al Cultelor" contine, la art. 27 (1), prevederea potrivit careia "Cultele recunoscute si unitatile lor de cult, pot avea si dobandi, in proprietate sau administrare, bunuri mobile si imobile, asupra carora pot dispune in conformitate cu statutele proprii".
Despre autor:
Sursa: Cronica Romana
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Copilul îți spune nu mă iubești: ce înseamnă cu adevărat și cum răspunzi ca...
Sursa: garbo.ro
-
Antoni Porowski descoperă cele mai uimitoare destinații din lume într-o nouă...
Sursa: kudika.ro