Doua petarde aruncate la meciul de hochei dintre Steaua si Miercurea-Ciuc au inflamat spiritele si au demonstrat inca o data precaritatea masurilor de siguranta a suporterilor la competitiile sportive.

Legea antiviolenta este adnotata aproape in fiecare an, fara sa aiba insa prea multe efecte in practica. Dupa focul de artificii de la meciul Dinamo-Steaua la handbal, la sfirsitul saptaminii trecute, traditia intilnirilor dintre echipele de hochei Steaua si Miercurea-Ciuc impunea masuri extreme de securitate pentru evitarea incidentelor, mai ales ca acest sport incepe sa atraga tot mai multi suporteri. Cu toate acestea, doua petarde aruncate din tribuna au facut simbata ca spiritele sa se inflameze, iar ciucanii, speriati sau din motive ce tin de strategia echipei, sa refuze sa mai intre pe gheata, la scorul de 5-1 pentru gazde. Primul incident s-a petrecut in minutul 14 al primei reprize, cind un spectator a aruncat pe gheata o petarda. Meciul a fost intrerupt, pentru ca masina de refacere a ghetii sa poata intra si sa repare locul in care explodase petarda. Intre timp, unul dintre arbitri a anuntat la statia de amplificare ca, daca se vor mai arunca obiecte pe gheata, se va evacua patinoarul. Dupa aproximativ zece minute, meciul s-a reluat. Repriza a doua s-a desfasurat fara incidente pina cu patru minute inainte de final, cind o noua petarda, asemanatoare cu prima, a aterizat pe gheata, dupa care hocheistii de la Miercurea-Ciuc au parasit gheata. Potrivit regulamentului, dupa 30 de secunde de la parasirea ghetii, echipa ciucana a primit din partea arbitrilor meciului doua minute de penalizare, pentru intirzierea partidei. Dupa expirarea celor doua minute, arbitrii au decis incheierea meciului, prin neprezentarea jucatorilor din Miercurea- Ciuc. Oficialul echipei din Miercurea-Ciuc, Istvan Antal, a declarat ca a retras echipa de pe gheata deoarece a considerat ca jucatorii sai nu erau in siguranta. „Siguranta meciului nu era asigurata, de aceea ne-am retras. Asa nu se poate, nu este normal ca sportivii sa joace cu frica sa nu le aterizeze o petarda in cap", a spus Antal, fapt confirmat si de jucatori, care au adus ca motivatie incidentele de la derby-ul handbalului de acum doua saptamini.

Ciucul pierde cu 0-5

De partea cealalta, presedintele Stelei, Cristian Cirlan, considera ca petardele au fost un pretext pentru ca oaspetii sa iasa de pe gheata: „Sanctiunile le va lua federatia, dar CSA Steaua considera ca gestul echipei ciucane este lipsit de respect. Eu cred ca a fost premeditat, ca au vrut sa piarda mai bine cu 0-5 decit cu 10 sau 15 goluri diferenta cite ar mai fi putut lua. Meciul de miine probabil ca se va juca, daca nu sparge cineva o punga de pufuleti in patinoar", a afirmat Cirlan, care a precizat in plus ca numarul jandarmilor a fost dublat.

Seful Serviciului Ordine Publica din cadrul Directiei Generale de Jandarmerie a Municipiului Bucuresti, Gheorghe Stan, a declarat ca spectatorii au fost supusi unui control riguros. „Noi ne-am facut datoria. Am organizat trei filtre, pe strada, la intrarea in curtea patinoarului si la intrarea in incinta acestuia. S-a efectuat un control riguros, am verificat arena si inainte de meci, dar din pacate petardele pot fi ascunse oriunde. In timpul controlului nu am identificat nici o persoana care sa incerce sa introduca diverse obiecte in patinoar", a afirmat maiorul Stan, completat de Cirlan: „Nu se poate face perchezitie ca la aeroport. Unde vom ajunge? Problemele s-ar rezolva doar daca i-am dezbraca pe oameni la intrare si le-am da hainele cind pleaca".

Porti inchise

Pentru a evita repetarea incidentelor, cea de-a doua confruntare dintre Steaua si HCM Miercurea-Ciuc s-a disputat fara spectatori, bucurestenii cistigind cu 6-2. Jandarmii au facut cordoane la intrarea in patinoar, unde aproximativ 50 de suporteri stelisti au asteptat sa intre, pe parcursul primei reprize, nestiind ca partida se disputa cu portile inchise. Suporterii au strigat lozinci xenofobe si au plecat pina la sfirsitul primei reprize.

HC Miercurea-Ciuc si Steaua, clasate pe primul, respectiv al doilea loc in campionatul national la finalul sezonului regulat, urmeaza sa se intilneasca si in play-off. Primele doua meciuri din play-off sint programate vineri, 23 februarie, si simbata, 24 februarie, la Miercurea-Ciuc.