Steaua se poate gandi deja la lupta pentru locul doi din campionat, fiindca in Cupa UEFA mai are sanse infime sa mearga mai departe. FC Sevilla a castigat aseara in Ghencea cu 2-0 si se poate gandi deja la optimile de finala, nu atat datorita scorulu
Steaua se poate gandi deja la lupta pentru locul doi din campionat, fiindca in Cupa UEFA mai are sanse infime sa mearga mai departe. FC Sevilla a castigat aseara in Ghencea cu 2-0 si se poate gandi deja la optimile de finala, nu atat datorita scorului, cat mai ales a diferentei evidente dintre cele doua echipe. Spaniolii au semanat mult aseara cu Olympique Lyon, echipa franceza care castiga anul trecut in Bucuresti cu 3-0, in grupele Ligii Campionilor: joc simplu, enervant de eficient, frustrant de exact. Ros-albastrii au inceput cu mult entuziasm, cu un nou look, un 4-3-3 care s-ar fi dorit mai ofensiv, dar care, prin coborarea in defensiva a lui Badea si Nicolita, a produs putina panica in careul lui Palop. A rezultat un joc haotic de partea Stelei si o dominare din ce in ce mai serioasa a Sevillei, care s-a fortat atat cat a avut nevoie pentru a castiga si pentru a-si asigura calificarea. Banel si Bostina au mai miscat cate ceva, insa s-au stins odata cu trecerea timpului, cand spaniolii, obositi dupa un sezon extrem de incarcat, nu au putut fi presati, fiindca si Steaua a cedat fizic. Au fost multe gafe in defensiva Stelei, cap de lista fiind Cernea, care a parut la un moment dat o sosie a lui Carlos, portughezul "ejectat" din Ghencea in aceasta iarna, dar nici fundasii centrali nu au rupt gura targului, dovada golul lui Poulsen, nemarcat in sase metri la primul gol al echipei andaluze. Steaua are scuza ca vine dupa o vacanta de aproape trei luni la finalu careia a fost nevoita sa joace primul meci impotriva echipei desemnate a anului trecut, dupa castigarea Cupei UEFA si a Supercupei Europei, in timp ce Sevilla este in plin campionat si trage tare pe toate planurile. Echipa lui Olaroiu va incerca imposibilul joia viitoare in Spania, chiar pe stadionul unde, acum 21 de ani, castiga Cupa Campionilor Europeni, gandindu-se ca anul trecut invingea pe Betis, concitadina lui FC Sevilla, cu 3-0, chiar pe terenul ei, desi atunci se pleca de la 0-0 la Bucuresti.
Redactorul ZIUA Bogdan Gheorghe a comentat la cald cele mai tari faze ale partidei Steaua - Sevilla
Arbitrul fluiera finalul meciului: STEAUA - FC SEVILLA 0-2, in prima mansa a 16-imilor de finala ale Cupei UEFA. Returul joia viitoare la Sevilla.
min. 91 Sut Bostina de la 25 de metri, Palop plonjeaza si prinde
min. 90 Chevanton trage de la marginea careului mare putin pe langa poarta
trei minute de prelungiri
min. 88 Croitoru suteaza din unghi, departe de poarta
min. 85 Steaua nu reuseste sa se apropie de poarta lui Palop, Sevilla da semne ca a obosit
min. 81 Schimbare la Steaua: iese Stelian Stancu, intra Marius Croitoru
min. 80 Cartonas galben pentru Ocio
min. 77 Schimbare la Sevilla: iese rusul Kerjakov, intra Chevanton
min. 76 GOL SEVILLA a inscris Kanoute din penalty
min. 75 Penalty pentru Sevilla, fault al lui Goian la Kerjakov
min. 72 Cartonas galben pentru Petre Marin, dupa o intrare dura la Alves
min. 68 Schimbare Sevilla: iese Alfaro, intra Kanoute, golgeterul din Primera Division
min. 66 Sut Bostina de la 30 de metri, mult peste poarta
min. 62 Schimbare la Steaua: iese Vali Badea, intra Cristocea
min. 61 Centrare Kerjakov, Daniel Alves trece putin pe langa minge
min. 58 Schimbare la Steaua: iese Ov. Petre, intra Paraschiv
min. 57 Kerjakov suteaza din unghi, prinde Cernea
min. 52 Kerjakov suteaza de la marginea careului, Ghionea deviaza, Cernea prinde cu emotii
min. 50 Steaua a inceput mai decisa repriza secunda, dar dupa trei minute de presiune Sevilla a mai echilibrat jocul
In pauza, crainicul stadionului a facut apeluri repetate la spectatori sa nu mai arunce obiecte pe teren
A inceput repriza a doua
Arbitrul Mayer fluiera finalul primei reprize, una in care Sevilla a fost mai conectata la un joc cu asemenea miza, in timp ce Steaua pare usor derutata, lucru explicabil prin fatul ca este primul meci oficial dupa o pauza de aproape trei luni
min. 46 Sut Maresca peste poarta
min. 45 Dupa doua decizii nefavorabile Stelei, Olaroiu protesteaza vehement si este amenintat cu eliminarea de pe banca
min. 44. Ocazie mare pentru Steaua. Centrare Nicolita, cap din unghi al lui Badea, scoate greu Palop
min. 43 Asistentul Voss este in continuare bombardat cu obiecte, Steaua risca amenda sau suspendarea terenului pentru urmatoarele meciuri in Europa
min. 40 GOL SEVILLA lovitura libera a lui Alves este respinsa pana la Poulsen, care marcheaza din cinci metri
min. 30 Cernea comite hent la marginea careului mare, spectatorii il bombardeaza pe asistent cu obiecte, meciul este oprit
min. 27 Ovidiu Petre marcheaza cu capul la un corner, dar arbitrul fluiera fault in atac
min. 25 Bostina centreaza din tusa, mingea se ducea la vinclu, scoate greu Palop, cea mai mare ocazie a Stelei!
min. 25 Cursa Vali Badea si sut de la 20 de metri, prinde Palop
min. 24 David Escudero intra in locul lui Adriano
min. 23 Brazilianul Adriano s-a accidentat la un sprint la marginea terenului si va fi inlocuit
min. 21 Lovitura de cap a lui Adriano de la 8 metri, prinde Cernea
min. 19 Sut al lui Alfaro de la 35 de metri, mult pe langa poarta
min. 18 Arbitru Mayer ii avertizeaza pe ocupantii bancii de rezerve a Sevillei, care protesteaza in mod repetat
min. 12 Nesincronizare intre Goian si Cernea, Alfaro la un pas de interventie
min. 10 Greseala a lui Cernea la marginea careului mare, Adriano nu profita si este blocat de Ghionea
min. 8 Combinatie Nicolita-Thereau-Bostina, sutul ultimului fiind deviat in corner