Adversara Stelei din Cupa UEFA a remizat pe teren propriu in fata lui Real Sociedad.

Forma slaba a adversarei Stelei din saisprezecimile Cupei UEFA, FC Sevilla, a fost confirmata inca o data duminica seara, cind detinatoarea celui de-al doilea trofeu continental a remizat, 0-0, cu Real Sociedad. Inaintea confruntarii din Ghencea, de pe 15 februarie, andaluzii ramin cu o singura victorie in 2007, 4-2 cu Levante, Sevilla inregistrind, in schimb, doua remize si doua infringeri. Chiar daca lotul Stelei pentru Cupa UEFA a fost deja trimis la forul european, stelistii nu abandoneaza pista Brazilia, pentru a se intari in perspectiva participarii in viitoarea editie a Ligii Campionilor. Managerul general al ros-albastrilor, Mihai Stoica, sustine ca va continua negocierile pentru aducerea in Ghencea a unui brazilian pentru care formatia patronata de Gigi Becali este dispusa sa achite doua milioane de euro. „Vom relua negocierile, dar nu in vara, ci acum. Doar ca la distanta este greu sa negociezi. Iar saptamina viitoare chiar ca nu am in program o deplasare la distanta asa de mare. Daca suma pe care am avansat-o pentru un transfer definitiv este in jur de doua milioane, va dati seama ca nu faceam pasul decit daca stiam ca este un jucator care ne poate ajuta", spune Mihai Stoica.

Chiar daca jucatorii stelisti isi doresc sa joace cel putin finala Cupei UEFA, pentru managerul ros-albastrilor primordial este campionatul, care ii poate aduce pe stelisti din nou in Liga Campionilor. „In rest, orice lucru in plus este bine venit, dar daca nu ne-am califica in grupele Ligii Campionilor, pentru mine ar fi un eveniment foarte neplacut", sustine Mihai Stoica.

Otelul ataca: „Oferta umilitoare" Poli Iasi a acceptat oferta omologilor de la Timisoara de a evolua pe terenul rivalilor in sferturile Cupei Romaniei, facind astfel economii si poate ceva profit, dar reducindu-si substantial sansele de calificare. Profitind de precedent, si Steaua a incercat sa obtina de la Otelul Galati acceptul de a evolua in Ghencea in aceeasi competitie. Directorul general al Otelului, Marius Stan, nici nu vrea sa ia in considerare oferta Stelei de a disputa meciul din sferturile Cupei in Ghencea, iar antrenorul galatenilor, Petre Grigoras, spune ca vrea sa repete victoria reusita in campionat si sa elimine Steaua. „Oferta Stelei de a juca partida din sferturile Cupei in Ghencea mi se pare umilitoare, mai ales la un asemenea nivel. Mai mult nici nu vreau sa comentez", a declarat Stan. (V.D.)