GERMANIA, 1.Bundesliga, etapa a 19-a * SERGIU RADU a marcat golul lui Energie Cottbus, 1-1 in deplasare cu Hamburger SV. Radu a fost integralist si a inscris in minutul 9, din pasa lui VLAD MUNTEANU (titular, avertizat cu cartonas galben in minutul 57 si schimbat in minutul 66 de Shao) * LAURENTIU REGHECAMPF a fost integralist pentru Alemannia Aachen, 1-2 in deplasare cu Schalke 04 * MARIUS NICULAE a fost titular pentru FSV 05 Mainz, 1-0 pe teren propriu cu Borussia Dortmund. Niculae a fost schimbat in minutul 59 de Jovanovic * ALBERT STREIT a jucat toate minutele pentru Eintracht Frankfurt, 2-2 in deplasare cu VfL Wolfsburg. Streit a pasat decisiv la al doilea gol al echipei sale.
ITALIA, cupa, semifinale (retur) * CRISTIAN CHIVU a fost integralist pentru AS Roma, 3-1 pe teren propriu cu AC Milan (in tur, scorul a fost 2-2). AS Roma s-a calificat pentru a treia oara in finala competitiei in ultimii patru ani. De fiecare data, echipa romana a pierdut, in 2003 cu AC Milan, iar in 2004 si 2005 cu Inter Milano. Finala, cu Inter sau Sampdoria (returul acestei "duble" urma sa se joace aseara) va avea loc pe 18 aprilie (turul) si 9 mai (returul).
FRANTA, cupa, optimi dee finala (un meci) * CLAUDIU KESERU (foto) a marcat golul lui FC Nantes, 1-0 acasa, dupa prelungiri, cu OSC Lille. Keseru, care a intrat pe teren in minutul 115, in locul lui Julio Rossi, a marcat dintr-o lovitura libera "magistrala", potrivit site-ului oficial al "canarilor", cu doar cateva secunde inainte de finalul prelungirilor, in minutul 120. "Stiam ce trebuie sa fac. Imediat ce l-am vazut pe arbitru ca a fluierat, am fost multumit. Lovitura libera era plasata pe partea mea. Toti baietii mi-au spus: <<Du-te tu sa executi: o vei baga in poarta!>>. Au fost cinci sau sase care mi-au spus, asa ca am fost increzator. Apoi, nu mi-a ramas mare lucru de facut. Daca toata echipa mi-a acordat incredere, nu-mi ramanea de facut decat sa marchez", a spus Keseru. "Am simtit o mare usurare. Este foarte bine ca am reusit sa ajut echipa la doar cateva minute dupa ce am intrat in joc. Golul marcat imi face foarte bine", a completat Keseru. Intrebat daca este fustrant sa inceapa meciul pe banca de rezerve, Keseru a raspuns: "Nu, nu! Cred ca toti cei care au fost in teren au facut un meci bun. Din nefericire, nu am reusit sa marcam in cele 90 de minute. Cred ca eu am marcat cu noroc, nimic altceva decat noroc".
SPANIA, cupa, sferturi de finala (tur) * COSMIN CONTRA a lipsit de la Getafe, 3-0 acasa cu Osasuna Pamplona.
TURCIA, cupa, sferturi de finala (tur) * GIANI KIRITA a jucat toate minutele pentru Gaziantepspor, 0-1 in deplasare cu Trabzonspor. (MIG)