Dinamo a marcat si a invins in turneul din Portugalia, premiera fericita dupa trei meciuri deceptionante.

Liderul Ligii I se afla in crestere: dupa doua infringeri jenante cu echipe de mina a doua din Portugalia si un egal cu Lokomotiv Moscova (locul trei in Rusia), Dinamo a reusit in sfirsit si o victorie, 1-0 cu Leiria. Victima a fost surprinzatoarea invingatoare a lui FC Porto in etapa de duminica disputata in Portugalia. „Ciinii" au avut o prima repriza excelenta, cind au marcat si golul victoriei, prin Adrian Cristea, dupa o pasa perfecta a lui Ze Kalanga. Angolezul a fost inlocuit la pauza, dar a fost de departe omul care a lasat cea mai puternica impresie asistentei, presa portugheza elogiindu-l fara retineri. Meciul a fost urmarit si de Fernando Santos, antrenorul Benficai Lisabona, adversara lui Dinamo din 16-imile Cupei UEFA. Pe linga fotbal, dinamovistii au avut parte si de un program de imbogatire a culturii generale: o vizita la Fatima, unul dintre cele mai importante locuri de pelerinaj ale lumii catolice occidentale, vestit pentru aparitiile Fecioarei Maria. Dinamo a trecut insa brusc de la misticism la evolutionism, transferindu-l pe ecuadorianul Darwin Caicedo, un atacant in virsta de 24 de ani si cu fizic impresionant: 1,90 metri si 89 de kilograme.

Ieri a fost anuntata si lista pentru UEFA, de unde lipseste surprinzator bosniacul Vranjkovici, in locul sau Rednic preferindu-i pe Silviu Balace, Liviu Ganea sau Marius Alexe.