Daca D. Niculae a reusit sa marcheze miercuri pentru AJ Auxerre, in victoria echipei sale de la Belgrad, scor 4-1 cu Partizan, alti romani au fost implicati joi seara, cu echipele lor, in etapa a 4-a din grupele Cupei UEFA, toti avand sanse de a merge mai departe in competitie.
George Ogararu a fost integralist pentru Ajax Amsterdam in meciul pierdut de "lancieri" pe teren propriu, scor 0-2 cu Espanyol Barcelona, in grupa F. Ogararu a fost sanctionat cu un cartonas galben in minutul 44. Din repriza a doua, pentru Ajax a intrat si Nicolae Mitea, care l-a schimbat pe Roger in minutul 46. In grupa H, Gabriel Tamas a jucat toate minutele pentru Celta Vigo, 1-0 acasa cu Fenerbahce Istanbul, in timp ce Albert Streit a fost integralist pentru Eintracht Frankfurt, 0-0 pe teren propriu cu Newcastle United (mijlocasul german de origine romana a primit un cartonas galben in minutul 37). De asemenea, in grupa E, portarul Emilian Dolha a evoluat pe tot parcursul meciului pe care echipa sa, Wisla Cracovia, l-a castigat pe teren propriu, 3-1, in fata lui FC Basel. De la Wisla au lipsit insa Hristu Chiacu, ramas pe banca de rezerve, si Norbert Varga, neconvocat in lot pentru acest meci. (MIG)