"Hotelurile de patru si cinci stele se vor dezvolta in orasele unde cererea este ridicata, in special pe segmentul business", spune Hans Rudolf Rutti, director general al hotelului de cinci stele Intercontinental. Elvetianul de la conducerea celui mai vechi hotel de cinci stele din Capitala va parasi functia pe care o detine de circa un an pentru a prelua conducerea unui hotel din tara natala.
"Cred ca urmatoarele centre economice importante sunt Timisoara, Constanta, Brasov, Cluj-Napoca, Arad", explica el. In contextul faptului ca incasarile din turism in Romania au fost in majoritate din calatoriile oamenilor de afaceri straini la nivel local anul trecut (circa 800 milioane de euro), nu este de mirare faptul ca primele "tinte" pentru hotelieri sunt orasele cu o mare dezvoltare din punct de vedere economic.
Lanturi precum Wyndham Hotels, parte a gigantului mondial Cendant, a vizat zone precum Capitala si Sibiul. Prima locatie afiliata in provincie a fost la Sibiu, anul acesta. Dezvoltatorul proiectului este omul de afaceri Ilie Carabulea, care controleaza si grupul de firme Atlassib.
Cam in acelasi timp cu deschiderea unitatii din Capitala, in 2005, au pasit in provincie si spaniolii de la NH Hoteles, deschizand un hotel in Timisoara, cotata la trei stele.
Exista insa si lanturi care inca nu au deschis hoteluri in Bucuresti si care deja se uita catre provincie. Astfel, Carlson Wagonlit, care va inaugura prima unitate in Romania in 2007 sub brand Radisson SAS (Bucharest Radisson SAS, din cadrul complexului Centre Ville, va fi cel mai mare hotel din Capitala), se afla in negocieri pentru afilierea hotelului de cinci stele Aro Palace din Brasov, conform unor surse de pe piata de profil.
Strategie mixta: turism business, dar si vacante
Lanturi precum Best Western sau Golden Tulip au mers atat in locatii de interes pentru oameni de afaceri, precum si in zone turistice. Astfel, din cele opt hoteluri afiliate in Romania, trei Best Western sunt situate in arii turistice: Best Western Bucovina, Best Western Balvanyos si Best Western Savoy (in Mamaia).
"Analizam locatiile in functie de potentialul de dezvoltare pe segmentul de turism business sau turism de vacante pe care il are orasul in care se afla", spune Lorena Preda, marketing and sales manager al Best Western Hotels in Romania. Lantul activeaza in Romania doar in sistem de franciza.
Despre autor:
Sursa: Adevarul
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Copilul îți spune nu mă iubești: ce înseamnă cu adevărat și cum răspunzi ca...
Sursa: garbo.ro
-
Antoni Porowski descoperă cele mai uimitoare destinații din lume într-o nouă...
Sursa: kudika.ro