Posibil lider al formatiunii prezidentiale
Intrebarea care se pune este de unde isi va trage Stolojan sustinatorii? Din datele unui sondaj Gallup realizat in urma cu cateva luni se precizeaza ca aproape 80% dintre cei care aveau incredere in fostul consilier prezidential erau totodata votanti ai PD. Preferinta electoratului PD pentru Stolojan ar putea pleca si de la faptul ca fostul lider PNL a fost si este mai apropiat de presedintele Traian Basescu si de PD decat de formatiunea liberala. De altfel, Stolojan a atacat in permanenta PNL si conducerea sa, menajandu-i pe democrati. In concluzie, liderul PD, Emil Boc, ar trebui sa teama de revenirea lui Theodor Stolojan, mai ales ca nivelul acestuia de incredere il situeaza ca posibil viitor lider al unei formatiuni prezidentiale.
PLD creeaza confuzie
Mai mult chiar, ultimele semnale venite dinspre presedintele Traian Basescu - care a luat partea "exclusilor" Valeriu Stoica si Theodor Stolojan - nu fac decat sa alimenteze teama in tabara democratilor si mai ales in sanul conducerii PD. Cat priveste denumirea de Partid Liberal Democrat (PLD) care apare in ultimul sondaj al CURS si care ar urma sa apartina viitoarei formatiuni conduse de Stolojan, creeaza confuzie in randul formatiunilor Aliantei. Cuvantul "Liberal" ar putea induce deruta in randul votantilor PNL, iar cel de "Democrat" in randul simpatizantilor PD si PSD. Asa incat este de asteptat ca Stolo sa joace la doua capete si sa incurce socotelile politice, mai ales ale PD. (D.I.)
Despre autor:
Sursa: Ziua
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Copilul îți spune nu mă iubești: ce înseamnă cu adevărat și cum răspunzi ca...
Sursa: garbo.ro
-
Casa Regală a României, la Palatul Buckingham! Întâlnire cu Regele Charles a...
Sursa: kudika.ro