George Maior, nominalizat de Basescu la conducerea SRI, a anuntat ca va fi primul care isi va da demisia din functia de sef al SRI, in cazul in care "o eventuala opozitie ar ajunge la putere", respectand astfel principiul conducerii unuia dintre servicii de catre opozitie.
Declaratia lui Maior a fost intarita si de presedintele PSD, Mircea Geoana reafirmand dorinta social-democratilor de a propune, in parlament, introducerea unei prevederi potrivit careia la conducerea comisiilor parlamentare de control a serviciilor de informatii sa fie numit un reprezentant al opozitiei. "De aceea, am insarcinat colegii, care au expertiza in domeniu, sa intre in contact si cu celelalte formatiuni politice pentru a legifera de acum inainte raporturile dintre putere si opozitie privind controlul serviciilor de informatii. Atunci cand PSD va reveni la guvernare, dl George Maior va trebui sa lase fotoliul de sef de la SRI unuia dintre liberali sau democrati, cui va fi in opozitie", a explicat presedintele PSD.
George Maior a mai declarat ca seful statului a fost de acord cu principiul propus de PSD in urma cu cateva saptamani, potrivit caruia, pentru a se asigura neutralitatea politica a serviciilor de informatii, conducerea unora dintre aceste servicii sa fie atribuita opozitiei.
El a mentionat ca are expertiza necesara pentru a conduce un serviciu de informatii, intrucat a fost secretar de stat in Ministerul Apararii Nationale unde a coordonat procesul de integrare in NATO.
"Voi milita pentru introducerea in lege a principiului detinerii conducerii Serviciului de informatii de catre un reprezentat al opozitiei. Acest principiu inovator nu reprezinta niciun fel de joc politic, nici o intelegere ascunsa si nici un aranjament privind o viitoare alianta PSD-PD", a mentionat Maior. El considera ca acest ar constitui o transformare reala a sensului democratiei. "Nu cred ca domnul presedinte Basescu a facut o pasiune pentru cineva si nu cred ca dansul este un om al marilor pasiuni. Eu cred ca in cazul meu a contat si biografia", a spus Maior.
Senatorul a precizat ca va respecta decizia pe care Parlamentul o va adopta in ceea ce priveste nominalizarile pentru sefia celor doua servicii secrete.
Liderii liberali se contrazic
La doar cateva zile dupa ce Crin Antonescu, liderul grupului parlamentar al PNL din Camera Deputatilor, declara ca parlamentarii liberali vor vota impotriva validarii lui Maior la conducerea SRI, Eugen Nicolaescu spune ca PNL nu a luat o decizie in aceasta privinta.
Fostul purtator de cuvant al liberalilor a declarat ieri, la Targoviste, ca PNL nu a luat inca o decizie legata de votul in Parlament privind noii sefi ai SRI si SIE, hotararea urmand a fi luata in cadrul grupurilor parlamentare, atunci cand se va ajunge la vot. Nicolaescu a caracterizat nominalizarile facute de presedintele traian Basescu drept "ciudate" si "surprinzatoare", spunand ca liberalii vor avea nevoie de timp pentru a le putea evalua corect.
Despre autor:
Sursa: Cronica Romana
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Copilul îți spune nu mă iubești: ce înseamnă cu adevărat și cum răspunzi ca...
Sursa: garbo.ro
-
Casa Regală a României, la Palatul Buckingham! Întâlnire cu Regele Charles a...
Sursa: kudika.ro