ITALIA, Serie A, etapa a 2-a * CRISTIAN CHIVU (foto) a fost integralist pentru AS Roma, 3-1 in in deplasare cu AC Siena, echipa de la care a lipsit PAUL CODREA, neinclus in lot. Chivu a primit nota 6,5 din partea agentiei "Datasport". "La fel ca si Panucci, Chivu s-a implicat foarte putin in jocul Romei dupa deschiderea scorului. S-a achitat bine de sarcinile defensive si a executat bine o lovitura libera, dar balonul a lovit bara", a scris sursa citata * ADRIAN MUTU a jucat toate minutele pentru Fiorentina, 0-1 in deplasare cu Livorno. Mutu a avut o bara in minutul 78. La Fiorentina, BOGDAN LOBONT a fost rezerva. "Trebuie sa ne trezim, pentru ca altfel riscam ca totul sa devina extrem de dificil. Infrangerea de la Livorno ne arata ca nu este de ajuns sa joci bine. Trebuie sa facem mai mult. Situatia este si asa dificila, iar daca nu ne revenim va fi misiune imposibila", a spus Mutu dupa meci. Internationalul roman considera ca Fiorentina nu merita sa piarda meciul de la Livorno. "Este adevarat ca nu meritam sa pierdem. Trebuie sa nu ne mai uitam la clasament si sa strangem din dinti la fiecare partida", a precizat Mutu, considerat de presa italiana cel mai bun jucator al Fiorentinei in partida cu Livorno. "Cel mai bun. A pasat, a driblat, a sutat, dar a avut ghinionul ca in poarta celor de la Livorno sa fie Amelia, un goal-keeper in zi mare. Daca toti ar juca la fel cum o face Mutu...", a scris "Fiorentinanews. com", care i-a acordat nota 7. Agentia "Datasport" l-a notat cu 6,5 pe Mutu, despre care a scris ca "a fost pericolul numarul unu din atacul Fiorentinei" * VALI NASTASE a fost integralist pentru Ascoli, 1-1 acasa cu Messina. Nastase a fost considerat de agentia "Datasport" cel mai slab jucator al lui Ascoli, primind nota 5,5. "Romanul nu a jucat chiar atat de slab, dar a fost pacalit de Rigano la golul inscris de oaspeti. A avut o ocazie, dar sutul sau puternic a fost respins cu dificultate de portarul Messinei", a scris sursa citata.
SPANIA, Primera Division, etapa a 3-a * LAURENTIU ROSU a fost titular pentru Recreativo Huelva, 0-1 acasa cu Levante. Rosu a fost schimbat in minutul 59 de Javi Guerrero * COSMIN CONTRA a jucat toate minutele pentru Getafe, 0-2 in deplasare cu CF Valencia. Contra a primit un cartonas galben. Romanul a declarat dupa meci ca jucatorii de la Valencia nu au dat dovada de fair-play, acuzand in mod special faza in urma careia s-a inscris primul gol. "A existat foarte putin fair-play din partea Valenciei. Insa in ciuda infrangerii, sunt multumit de imaginea pe care am lasat-o. Am jucat bine in fata unei mari echipe precum Valencia", a spus Contra. In cotidianul "As", la cronica partidei, Contra a fost ales "durul meciului". "In repriza secunda a avut o intrare terifianta la Vicente, in urma caruia a primit cartonasul galben", a notat "As". Contra a fost ales "durul meciului" si in prima etapa, dupa partida cu Osasuna, castigat de Getafe cu 2-0 * GABRIEL TAMAS a intrat in minutul 83 pentru Celta Vigo, 1-2 in deplasare cu Espanyol Barcelona. Tamas l-a inlocuit pe Contreras.
FRANTA, Ligue 1, etapa a 6-a * DANIEL NICULAE a fost titular pentru AJ Auxerre, 3-2 in deplasare cu AS St. Etienne. Niculae a fost schimbat de Pieroni in minutul 79
l AS Monaco, echipa antrenata de LASZLO BÍLÍNI, a pierdut acasa, scor 1-2 cu Paris SG.
GERMANIA, 2.Budesliga, etapa a 4-a * MIHAI TARARACHE a fost titular pentru MSV Duisburg, 3-3 in deplasare cu Karlsruher SC, fiind eliminat in minutul 88. Tot pentru Duisburg, IULIAN FILIPESCU a fost integralist.
BELGIA, Eerste Klasse, etapa a 6-a * ALIN STOICA a fost titular pentru KAA Gent, 1-1 acasa cu Zulte-Waregem. Stoica a fost inlocuit in minutul 76 de Thompson.
OLANDA, Eredivisie, etapa a 4-a * GEORGE OGARARU (rezerva) si NICOLAE MITEA (neinclus in lot din cauza unei accidentari) au lipsit de la Ajax Amsterdam, 0-2 in deplasare cu Roda Kerkrade.
POLONIA, Ekstraklasa, etapa a 7-a * DAN PETRESCU, antrenorul de la Wisla Cracovia, n-a folosit nici un roman din cei trei pe care ii are in lot, EMILIAN DOLHA, NORBERT VARGA si HRISTU CHIACU, in meciul pe care echipa sa l-a terminat la egalitate, in deplasare, scor 1-1 cu Gornik Leczna.
TURCIA, Super Lig, etapa a 6-a * GIANI KIRITA a jucat toate minutele pentru Gaziantepspor, 1-1 in deplasare cu Erciyesspor.
BULGARIA, PFL, etapa a 6-a * EURGEN TRICA si FLORENTIN PETRE au fost integralisti in partida pe care echipa lor, TSKA Sofia, a pierdut-o in deplasare, scor 0-1 cu Levski Sofia. De la TSKA a lipsit ALEXANDRU PITURCA, neinclus in lot. Derby-ul de la Sofia s-a soldat cu incidente, patru fani fiind raniti si alti 50 ajungand in arest.
UCRAINA, UPL, etapa a 7-a * FLORIN CERNAT a fost titular pentru Dinamo Kiev, 1-0 acasa cu Ilicevet Mariupol. Cernat a fost schimbat in minutul 90 de Martvaladze. De la Dinamo au lipsit CRISTIAN IRIMIA (accidentat) si TIBERIU GHIOANE (inapt pentru sport) * RAZVAN RAT (integralist) si CIPRIAN MARICA (titular, schimbat in minutul 68 de Vorobei) au jucat pentru Sahtar Donetk, 3-0 acasa cu Tavria Simpferopol. De la Sahtar, echipa antrenata de MIRCEA LUCESCU, a lipsit FLAVIUS STOICAN (accidentat).
RUSIA, Premier Liga, etapa a 20-a * FLORIN SOAVA a intrat in minutul 68 pentru Kralia Sovetov Samara, 0-1 in deplasare cu Zenit St. Petersburg. Soava l-a schimbat pe Nemov. (MIG)