Nationala Romaniei si-a continuat pregatirea la Constanta si a disputat miercuri seara o partida-test cu FC Farul II, pe care a castigat-o cu 8-0 (5-0). Golurile "tricolorilor" au fost marcate de Mutu (3), Rosu, Badoi, I. Ganea, Nicolita si N. Dica. Piturca a inceput cu formula Lobont - Contra, Tamas, Chivu, Rat - Codrea, Rosu - Fl. Petre, N. Dica, Mutu - Marica, iar dupa pauza i-a trimis in teren pe D. Coman - Badoi, Maftei, Ghionea, P. Marin - Codrea, Rosu - Nicolita, Cocis, D. Niculae - I. Ganea. Dupa primele 15 minute din repriza a doua, Piturca i-a scos pe Codrea si Rosu, in locul acestora intrand fostii internationali Ionut Lupescu, director general al FRF, si Daniel Prodan, director sportiv al loturilor nationale! Nationala a marcat primul gol abia dupa 20 de minute, prin Rosu, dupa care Mutu, care a aratat o mare forma, a reusit o "tripla", iar N. Dica a stabilit la 5-0 scorul primei reprize. I. Ganea, Badoi (din pasa lui Lupescu!) si Nicolita au inscris in repriza a doua, pentru scorul final, 8-0. Conform acestui joc-test, se pare ca Piturca si-a cristalizat deja prima echipa pentru partida cu Bulgaria, schimbarile fata de echipa-tip fiind titularizarea lui Rosu in locul lui D. Munteanu si introducerea din primul minut a lui Marica pe postul de "varf" impins (I. Ganea este pregatit doar la 70-80% din capacitate, conform lui Piturca, iar D. Niculae nu s-a acomodat inca la AJ Auxerre). De asemenea, N. Dica este favorit in fata lui Cocis pentru postul din spatele atacantului, in conditiile in care stelistul este golgeterul echipei sale in acest start de sezon, iar jucatorul lui Serif Tiraspol abia a revenit dupa o accidentare. Astfel, Romania ar putea juca maine seara (ora 21) in formula trimisa pe teren de Piturca in prima repriza a testului cu FC Farul II. Ieri, Nationala a efctuat inca un antrenament, cu portile inchise. Astazi, de la ora 11, Piturca va conduce ultima sedinta de pregatire inainte de meci, la care accesul este permis doar pentru ultimele 15 minute. De altfel, Stadionul "Farul" arata in aceste zile ca o adevarata cazemata, accesul spre arena fiind blocat de trupe de jandarmi! In schimb, atunci cand ies in oras, pentru a manca sau pentru a se plimba, fotbalistii sunt disponibili pentru autografe si sedinte foto alaturi de suporteri. (MIG)