Bucurestiul traieste intr-o perpetua trepidatie. Haotic si cu pedala de acceleratie apasata tot timpul pana in podea. De regula, cei care sosesc in vizita la Bucuresti au treburi urgente de rezolvat si spera sa plece cat mai repede. Cu ce pleaca?
Cu niste impresii pe care le impartasesc pe forumul
Jurnalului National.
Si intra in conflict cu
cititorii bucuresteni.
""Intotdeauna am crezut ca expresia Micul Paris reprezinta o mica ironie mai mult sau mai putin voluntara."" Parerea lui Sonykus, din Cluj, poate fi o sinteza a tuturor opiniilor exprimate in scrisori si pe forumurile editiei electronice a Jurnalului National de cititorii seriei de reportaje dedicate redescoperirii Capitalei Romaniei. Puncte de vedere dintre cele mai variate. Katrina, de exemplu, este convinsa ca Bucurestiul este cea mai urata ""kapitala"" din Europa de Est si incearca o explicatie: ""Nu stiu cine a inventat kestia ku Mikul Paris. Probabil n-au vazut in viata lor kum arata Parisul"". Radu sustine ca ""Bucurestiul anilor a30 era un harb pretentios"" in raport cu alte capitale europene, iar acum este ""mort si ingropat"". Cititorul care semneaza ""de departe"" atenueaza putin spusele lui Radu, invocand, in favoarea denumirii de Mic Paris, ""artisti, scriitori, muzicieni... oameni de cultura""; dar, crede semnatarul randurilor din care tocmai am citat, dupa o dictatura comunista si ani de tranzitie exista riscul ca ultimii oameni de cultura sa plece, iar
atunci din oras ""vor ramane doar gunoaiele"".
RASPANTIE. Vechi fatade si stalpi scorojiti, decor pentru iubirile din care, poate, se vor naste bucuresteni mai fericiti
Despre autor:
Sursa: Jurnalul National
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Copilul îți spune nu mă iubești: ce înseamnă cu adevărat și cum răspunzi ca...
Sursa: garbo.ro
-
Casa Regală a României, la Palatul Buckingham! Întâlnire cu Regele Charles a...
Sursa: kudika.ro