Presedintele CA al lui FC National, Constantin Iacov, a declarat ca singura explicatie pe care o poate oferi dupa meciul pierdut cu Otelul Galati, scor 1-3, este aceea ca fotbalistii "bancari" vor sa evolueze in subsolul clasamentului. "Nu sunt suparat, nu am niciun motiv sa fiu. Echipa joaca perfect, avem toate motivele sa fim bucurosi. Jucatorii vor sa joace in subsolul campionatului. Este singura explicatie pe care o am, restul explicatiilor le vor da jucatorii. Voi schimba jucatorii mai repede decat antrenorul. Atat timp cat in prima repriza avem opt ocazii, in primele 20 de minute, nu cred ca trebuie sa vina antrenorul de pe banca sa impinga mingea in poarta", a spus Iacov. Acesta a afirmat ca nu se teme de retrogradare. "Asta este, mie imi place si sambata dimineata la ora 11. Nu ma deranjeaza foarte tare, oricum ma trezesc devreme. Daca vrem sa fim o echipa de vanzatori, putem sa stam la mijlocul clasamentului, dar daca vrem sa formam o echipa ne trebuie rabdare", a precizat Iacov. Oficialul "bancar" a fost contestat de suporteri, care i-au cerut sa plece de la FC National. La randul sau, antrenorul Marin Duna a afirmat ca echipa sa se afla pe un drum gresit. "Nu pot sa spun nimic bun despre jocul echipei. Am jucat foarte slab. Suntem pe un drum gresit. Vom analiza situatia echipei si impreuna cu presedintele vom vedea ce masuri vom lua. A fost un moment psihologic la golul din minutul trei, cand a fost greseala lui Ninu, un copil de doar 21 de ani, dar se intampla. Pana la finalul jocului nu am reusit nimic bun", a spus Duna. De partea cealalta, Gabriel Paraschiv, autorul unei "triple", a declarat ca regreta faptul ca se va intrerupe campionatul, ca urmare a meciurilor echipei nationale, deoarece aceasta pauza poate scoate din forma pe Otelul, care a obtinut doua victorii in ultimele doua etape. "A fost un meci greu, mai ales ca veneam dupa trei infrangeri consecutive, dar sper ca dupa aceste doua victorii sa ne fi revenit. Spre ghinionul nostru, vine o pauza de campionat, care ne scoate din forma", a spus Paraschiv. (MIG)