Iranul ar putea trece la folosirea fortei militare in zona, avertizeaza un raport publicat, ieri, de Council of Foreign Relations (CFR). Recent, Iranul a desfasurat teste navale, iar soldatii iranieni au efectuat numeroase exercitii de pregatire militara. Duminica, Iranul a trecut la testarea rachetelor sol-sol. Focul deschis asupra platformei romanesti poate fi catalogat drept un avertisment ca Iranul este pregatit de lupta, Romania fiind considerata o tara apropiata de SUA. Printre variantele de actiune iraniene mentionate in studiul CFR se inscrie si politica Iranului, care detine 10% din rezervele de petrol ale lumii, de a dezechilibra piata mondiala a petrolului. Pretul crescut al petrolului intareste pozitia Iranului. O alta posibilitate este retragerea Iranului din pactul de neproliferare nuclear.
Pe de alta parte, „politica Washingtonului a pus Iranul la conducerea strazii islamice“, au apreciat doi membri ai CFR, Ray Takeyh si Charles Kupchan, referindu-se la consolidarea puterii Iranului in lumea islamica, in contextul situatiei instabile din Irak si al victoriei „psihologice“ a Hezbollahului in Liban.
CFR este un grup independent de analiza a politicii externe a SUA, apropiat de Departamentul de Stat.
Raspuns nesatisfacator
Despre autor:
Sursa: Gardianul
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Horoscop săptămânal: Care este ziua ta norocoasă în funcție de zodie în...
Sursa: garbo.ro
-
Băutura virală care a cucerit planeta conțina lămâie și lapte condensat. Cum...
Sursa: kudika.ro