In acest moment dobanda maxima oferita de Carpatica la depozitele pe un an, in lei, este de 8%.
In acest moment dobanda maxima oferita de Carpatica la depozitele pe un an, in lei, este de 8%. Daca clientii opteaza pentru depozite la termen pe o luna banca acorda o dobanda anuala de 7,7%, la 3 luni dobanda este de 7,7%, la sase luni de 7,75%, iar la 9 luni de 7,9%. Toate aceste rate ale dobanzii sunt cu 0,15% mai mari decat cele oferite pana la sfarsitul lunii iulie, a precizat Delia Sofonea, sef al Departamentului de relatii publice al bancii.
In cazul depozitelor la termen, in valuta, Banca Carpatica a majorat cu 0,5 puncte procentuale dobanzile anuale oferite atat la euro, cat si la dolari. Pentru depozitele la termen de un an dobanda anuala este acum de 4,75% atat la euro, cat si la dolari, la 6 luni dobanda este de 4,35%, iar la 3 luni de 4,1%. Dobanzile pentru certificatele de depozit in valuta la 12 luni oferite de catre banca sibiana sunt de maximum 4,75% pe an.
Cea mai mare dobanda, de 8,25%, oferita de Carpatica este pentru depozitul in lei "Pensia Plus" cu termen de 12 luni.
O noutate pentru piata bancara din Romania este depozitul special instituit pentru amatorii de pariuri initiat de Carpatica. Cei care decid sa puna o suma de bani in acest depozit pot castiga 8,25% din valoarea sumei daca Romania intra in UE la 1 ianuarie 2007 si doar 6% daca acest lucru nu se intampla la data stabilita. Banca din Sibiu detinea, la sfarsitul anului 2005, active de 924 milioane lei (251 milioane euro), adica 0,72% din activele bancare romanesti, fiind a 21-a banca romaneasca din acest punct de vedere, potrivit datelor Bancii Nationale a Romaniei.
Despre autor:
Sursa: Curierul National
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Copilul îți spune nu mă iubești: ce înseamnă cu adevărat și cum răspunzi ca...
Sursa: garbo.ro
-
Mihai Morar, mesaj emoționant la 20 de ani de căsnicie. Imagini rare de la...
Sursa: kudika.ro