Zilele trecute a fost publicat, in Monitorul Oficial,
Zilele trecute a fost publicat, in Monitorul Oficial, un act normativ prin care magazinele duty-free ce functioneaza in punctele de frontiera de stat intracomunitare isi vor inceta activitatea de la data aderarii la UE, dar nu se face nicio referire la acest tip de magazine care se afla la frontierele cu statele necomunitare, a declarat Daniela Chioreanu, inspector si purtator de cuvant al Directiei Regionale Vamale Timisoara, pentru Rompres. Astfel, magazinele duty-free care nu isi vor incheia activitatea pana la 30 septembrie 2006, prezente pe aria Directiei Politiei de Frontiera Timisoara, sunt cele de la Stamora-Moravita si Jimbolia. Magazinele duty-free amplasate in punctele de trecere a frontierei de stat terestre si navale sunt obligate sa-si inceteze activitatile de functionare, masura care are scopul de a contribui la combaterea criminalitatii organizate, a coruptiei si a evaziunii fiscale.
Ministerul Finantelor se va ocupa cu autorizarea de functionare a magazinelor duty-free, dupa cooptarea Romaniei la factorul european. Termenul de valabilitate al autorizatiei emise va fi de cinci ani. MFP poate dispune anularea actului daca taxa anuala nu a fost platita in termen sau daca se comercializeaza alte marfuri decat cele care se incadreaza in regimul specific.
Totodata, autorizatiile pot fi retrase daca se comercializeaza marfuri in regim duty-free catre persoane care nu indeplinesc conditiile impuse prin lege sau se comercializeaza marfuri peste limitele stabilite pentru fiecare calator.
Despre autor:
Sursa: Curierul National
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Horoscop săptămânal: Care este ziua ta norocoasă în funcție de zodie în...
Sursa: garbo.ro
-
Mircea Badea, lecție de la propria mamă în direct. Mariana Badea l-a corectat...
Sursa: kudika.ro