Astazi, istoria se repeta.
Presa informeaza despre doua proiecte speciale. Unul vizeaza Piata Revolutiei, unde sunt planuite ce vor schimba complet aspectul general si linia arhitectonica a Pietei. Ateneul Roman, Biblioteca Centrala Universitara, Ministerul de Interne (astazi Senatul), Biserica Cretzulescu, Palatul Regal (Muzeul National de Arta) si Athenee Palace Hilton nu vor mai forma ansamblul caracteristic si traditional al Pietei Revolutiei. Vor deveni niste accesorii ale constructiilor noi, dominante, care vor rupe spatiul si cerul.
Al doilea proiect tinteste direct Catedrala Romano Catolica Sf Iosif, de pe str. General Berthelot. In imediata ei apropiere au inceput lucrarile pentru ridicarea unei cladiri cu nouasprezece etaje - 75 de metri - si garaje in subteran, pentru 200 de autovehicule. Prin volumul si inaltimea ei, va domina amenintator si fara drept de apel monumentul istoric, catedrala de langa ea.
Un caz asemanator este Biserica Armeneasca - tot monument istoric, ajunsa acum in dosul unui bloc de 11-12 etaje, ce isi continua constructia si a provocat, chiar din faza sapaturilor, avarierea serioasa a bisericii.
Istoria se repeta straniu si cinic.
Sistematizarea urbana pusa in aplicare de regimul comunist a distrus 29 de orase traditionale, in proportie de 85-90 la suta, si a mutilat grav alte 37, intre care si Bucurestiul. "Sistematizarea" reprezenta atunci "legea".
Astazi, Planul Urbanistic General si cel zonal constituie legea. Bucurestenii traiesc pentru a sluji si a indeplini "planul". Asa au hotarat cei mari. Sub acoperirea planului urbanistic, Primaria Generala a Capitalei, ca si Primaria Sectorului 1, s-a grabit sa dea toate "aprobarile pentru ca santierul de la Catedrala Sf. Iosif sa inceapa fara intarziere. Se spune ca proiectul ar avea si acordul ordinului arhitectilor si al Guvernului.
Protectia si punerea in valoare a unui monument istoric intereseaza prea putin, dupa cat se pare. Arhitectura urbana traditionala este, de asemenea, amenintata cu distrugerea, intocmai ca in anii "sistematizarii" ceausiste. Vezi proiectul marelui bulevard pornit din Piata Victoriei prin strada Buzesti. Nu mai intereseaza nici cele 1104 persoane care au murit la Revolutie - statuia simbol a lui Iuliu Maniu va fi amplasata altundeva. Intereseaza numai si numai banul, profitul care calca peste orice si oricine.
Cu 17 ani in urma, sistematizarea urbana comunista marca victoria socialismului asupra poporului roman: Astazi, planul urbanistic marcheaza victoria lacoma a banului si a profitului asupra oamenilor obisnuiti si necajiti.
Si cand te gandesti ca autoritatile reprezentative vorbesc zilnic de integrarea Romaniei in Uniunea Europeana, la 1 ianuarie 2007....
Ce fel de Romanie?
Despre autor:
Sursa: Ziua
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Maia, fiica lui Teo Trandafir, a cucerit podiumul la 21 de ani: Este prima...
Sursa: kudika.ro
-
Horoscop bani săptămâna 15-21 iunie: Nu te grăbi să investești! Astrele...
Sursa: garbo.ro