Contracte falsificate
Concret, DNA a aratat ca, in perioada 2002-2003, Vanatu a pretins si primit 23.300 euro si trei milioane de lei vechi (300 de lei) de la reprezentantii a trei societati comerciale din Lugoj si ai uneia din Timisoara pentru a le obtine, cu ajutorul functionarilor din conducerea Ministerului Transporturilor sau Autoritatii Rutiere Romane, autorizatii necesare activitatii de transport rutier international. Dupa ce a fost sub acuzare, Valeriu Vanatu, "pentru a ascunde savarsirea infractiunilor de coruptie comise in legatura cu reprezentantii firmelor de transport rutier", ar fi falsificat trei contracte de comision si consultanta cu firmele respective. In cursul cercetarilor, el s-a prevalat de aceste inscrisuri pentru a crea o aparenta de legalitate in ce priveste obtinerea autorizatiilor de transport.
Totodata, procurorii au mai stabilit ca, in cursul lunii noiembrie 2005, Vanatu le-ar fi oferit cate 50 de milioane de lei lui Laczko Stanculescu Francisc, acuzat de trafic de influenta, si complicele lor, Teofil Petrule, trimisi si ei in judecata, care pretindeau ca au influenta asupra unor functionari din conducerea societatii Metrom din Brasov. In schimb, Valeriu Vanatu ar fi fost favorizat la achizitionarea unei locomotive LDH din patrimoniul societatii SC Metrom SA Brasov, in mod preferential si la un pret subevaluat (de peste 30 ori mai mic decat suma la care fusese evaluata initial). Locomotiva a intrat in patrimoniul firmei Mac Vest din Lugoj al carei administrator si director era Valeriu Vanatu. Pe de alta parte, procurorii anticoruptie au dispus disjungerea cauzei fata de Vanatu in ceea ce priveste activitatea desfasurata in calitatea sa de administrator si de director al firma Mac Vest SA Lugoj in legatura cu regionala CFR Timisoara. Anchetatorii au indicii ca acesta, profitand de relatiile privilegiate cu fosta conducere a Ministerului Transporturilor, ar fi obtinut contracte de prestari de servicii avantajoase, cu incalcarea dispozitiilor legale. (G. TARATA)
Despre autor:
Sursa: Ziua
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Maia, fiica lui Teo Trandafir, a cucerit podiumul la 21 de ani: Este prima...
Sursa: kudika.ro
-
Horoscop bani săptămâna 15-21 iunie: Nu te grăbi să investești! Astrele...
Sursa: garbo.ro