Fostul presedinte al Romaniei considera ca Dan Ioan Popescu a facut un lucru bun atunci cand s-a retras din fruntea PSD Bucuresti, aratand ca nu s-a discutat situatia acestuia la intrunire. Pe de alta parte, Ion Iliescu a declarat ca si alti lideri ar trebui sa faca pasul inapoi, fara a nominaliza pe cineva.In opinia sa, viitorul congres al PSD va trebui sa dea un mesaj politic si sa stabileasca criteriile pe baza carora vor candida liderii partidului, adica "cei care nu au tare, vulnerabilitati, nu sunt santajabili, oameni cu forta si autoritate morala".
Intrebat despre situatia lui Marian Vanghelie, Ion Iliescu a declarat ca acesta are si calitati, dar si slabiciuni "si face eforturi sa se adapteze". "Oamenii spun, sigur, ca ne aflam in fata unei eruptii vulcanice. PSD este un partid mare ca un vulcan. Erupe. Din aceasta eruptie va disparea varful vulcanului, dar baza ramane. Esenta unui partid o ofera baza membrilor sai. Trebuie sa consolidam aceasta baza, iar oamenii seriosi pe care ii are acest partid sa dea si nota si tonusul relansarii", a incheiat Ion Iliescu.
Despre autor:
Sursa: Cronica Romana
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Maia, fiica lui Teo Trandafir, a cucerit podiumul la 21 de ani: Este prima...
Sursa: kudika.ro
-
Horoscop bani săptămâna 15-21 iunie: Nu te grăbi să investești! Astrele...
Sursa: garbo.ro