Varsta: 21 de ani 2004: Debut in Divizia A la Politehnica AEK Timisoara Palmares: un titlu de campion cu Steaua, in editia 2004-2005 Calificare in sferturile de finala ale Cupei UEFA cu Steaua (2006) Dupa o pauza de 13 ani, Steaua s-a califi
Varsta: 21 de ani
2004: Debut in Divizia A la Politehnica AEK Timisoara
Palmares: un titlu de campion cu Steaua, in editia 2004-2005
Calificare in sferturile de finala ale Cupei UEFA cu Steaua (2006)

Dupa o pauza de 13 ani, Steaua s-a calificat din nou in sferturile de finala ale unei competitii europene, dupa ce in sezonul 1992-1993 ajunsese in aceeasi faza a Cupei Cupelor. Desi in meciul tur reuseau doar o remiza fara gol la Bucuresti,
ros-albastrii au eliminat-o in stil de mare campioana pe Betis, dupa succes istoric, scor 3-0, obtinut chiar la Sevilla, orasul in care se incoronase campioana Europei in urma cu 20 de ani. Victoria categorica a fost cu atat mai surprinzatoare, deoarece echipa antrenata de Cosmin Olaroiu nu mai reusise sa inscrie in ultimele trei partideoficiale. Golul care a descatusat-o pe Steaua
a fost marcat de Banel Nicolita, rapidul mijlocas fiind cel care a inscris apoi si punctul de 3-0.
Pentru contributia decisiva la calificarea Stelei
in sferturile de finala ale Cupei UEFA, Jurnalul National il declara pe Banel Nicolita ""Omul Zilei"".