LSE a anuntat ca motivul respingerii ofertei neasteptate este pretul propus de catre Nasdaq, de 950 pence pentru o actiune, cu doar 8% mai ridicat decat cotatia actiunilor LSE.
Aceasta este a treia oferta de preluare a LSE din ultimele 15 luni, iar analistii se asteapta la o noua oferta de achizitie, din partea Bursei americane New York Stock Exchange (NYSE).
Reprezentantii Nasdaq, a doua bursa din Statele Unite, au anuntat ca vor incerca sa negocieze cu conducerea LSE si s-au declarat increzatori in posibilitatea de a ajunge la un acord.
In luna februarie, LSE a respins o oferta de preluare din partea bancii australiene Macquarie, in valoare de 580 pence pe actiune, iar Deutsche Boerse a retras o oferta de achizitie in martie 2005, dupa ce nu a reusit sa obtina avizul conducerii Bursei londoneze.
Despre autor:
Sursa: Curierul National
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Copilul îți spune nu mă iubești: ce înseamnă cu adevărat și cum răspunzi ca...
Sursa: garbo.ro
-
Casa Regală a României, la Palatul Buckingham! Întâlnire cu Regele Charles a...
Sursa: kudika.ro