RAPID - HAMBURGER SV 2-0 / Rapid uimitor! Elevii lui Razvan Lucescu continua sa socheze. Dupa Feyenoord, Rennes, Sahtior si Hertha, ieri a venit randul ocupantei locului secund din Bundesliga sa se recunoasca invinsa in fata giulestenilor.
RAPID - HAMBURGER SV 2-0 / Rapid uimitor! Elevii lui Razvan Lucescu continua sa socheze. Dupa Feyenoord, Rennes, Sahtior si Hertha, ieri a venit randul ocupantei locului secund din Bundesliga sa se recunoasca invinsa in fata giulestenilor. Infirmand orice calcul al hartiei, Rapid isi continua marsul triumfal in Cupa UEFA, netinand cont de numele adversarilor. DIN MERS. Strategia gandita inainte de meci de Razvan Lucescu a fost data peste cap din primele 20 de minute. Accidentarile succesive ale lui Emil Dica si Artiom Karamian i-au adus in teren pe Vali Negru si Ionut Stancu, care, dupa un inceput ceva mai ezitant, au intrat bine in ritmul meciului. Echilibrul s-a rupt insa de-abia la finalul primei reprize, atunci cand executia de clasa a lui Daniel Niculae a adus Rapidul in avantaj. Cea de-a doua repriza a semanat destul de bine cu prima, nemtii incercand sa preseze, in timp ce Rapid a lovit din nou pe contraatac, Buga marcand cu calcaiul dupa o faza superba, in care mingea a mai trecut pe la Moldovan si Niculae. ""Este o victorie superba, umbrita putin de absentele cu care ne vom confrunta in retur. Ne asteapta insa un meci foarte greu"", a spus Lucescu. Antrenorul lui Hamburg, Thomas Doll, a recunoscut superioritatea Rapidului: ""Victoria romanilor este meritata. Nu ne-am putut face jocul obisnuit, n-am avut agresivitate, dar in retur veti vedea alta echipa"". DECLARATIE
""Este o victorie superba, mai ales ca n-am primit gol. Totusi, ne asteapta un meci foarte greu in retur, iar pentru a ne califica va trebui sa ne dam viata pe teren"" - Razvan Lucescu, antrenor Rapid ABSENTE IN LANT