Recenta premiera oficiala a acestei comedii amare a confirmat nu numai calitatile de mare maestru al scenei, care este Ion Cojar, ci si impresionanta rezerva de talente din teatrul romanesc. Aceasta a fost si una dintre mizele regizorului ce afirma ca percepe, in contextul actual, "o alterare foarte grava a calitatii artei actoricesti".
"Vad ceea ce se intampla in special cu actorii profesionisti care sunt solicitati de televiziuni si care au inceput sa piarda din criteriile calitatii". Ion Cojar este de parere ca in astfel de imprejurari trebuie facuta o insurectie impotriva decaderii artei actoriei". "Idolul si Ion Anapoda", o piesa despre care unii ar putea spune ca este total anapoda, adica prafuita, vetusta, incompatibila cu tendintele actuale ale teatrului contemporan este - atat din perspectiva regiei cat si a distributiei exceptionale - Dan Puric in rolul lui Ion, Ileana Stana Ionescu, interpreta Stavaroaiei, proprietareasa vaduva, autoritara si curioasa a casei bucurestene interbelice unde se petrece intreaga actiune, Ileana Olteanu/ Cesonia Postelnicu, in rolul Mioarei, nepoata Stavaroaiei, Irina Cojar, in rolul Frosei, servitoarea toanta si inimoasa, Mimi Branescu (Valter), vecinul de camera, rivalul si colegul de serviciu al lui Ion, ambii indragostiti de Mioara, care lucreaza in aceeasi institutie cu Ion si Valter, Matei Alexandru (Aristotel Matac), Afrodita Androne/Erika Baesu (Icu Danicel) - o proba de virtuozitate a modului cum ar trebui sa se faca teatru. Teatru adevarat. Naturaletea jocului, sensibilitatea si farmecul aparte al Ilenei Stana-Ionescu, un mare capital de talent si o personalitate coplesitoare, singura actrita, si in acelasi rol, din distributia montarii anterioare, unicitatea prezentei lui Dan Puric, ce mentine un echilibru intre partitura verbala si comunicarea non-verbala, realizand un personaj profund uman, de o mare distinctie sufleteasca, sunt stralucit completate de plusul de firesc al celorlalti membri ai "echipei".
Totodata, Ion are avantajul demnitatii morale, asemenea actorului titular, delicatetea si rabdarea pedagogului, dar si puterea de a renaste dupa o infrangere - aceea a pierderii femeii iubite, Mioara, care se casatoreste cu Valter - el unindu-si destinul cu cel al Frosei, in care descopera puritatea si frumusetea sufleteasca.
Dan Puric a influentat conceptia regizorala, pe care Ion Cojar a facut-o cunoscuta intr-o conferinta de presa, "citind" acest rol prin mitul Pygmalion.
Pentru Irina Cojar, stranepoata dramaturgului, absolventa a Universitatii Nationale de Arta Teatrala si Cinematografica, interpreta rolului Frosei, o Cenusareasa in versiunea lui G. M. Zamfirescu,"Idolul si Ion Anapoda" este piesa cu care isi incepe drumul in lumea teatrului. Un debut la inaltime.
Lirismul piesei a impregnat serii premierei o nota in acelasi ton, prin prezenta interpretilor din distributia de acum un sfert de veac: Adela Marculescu, Alexandru Hasnas si George Paul Avram. Un spectacol de mare clasa, model de revigorare a "calitatii artei actoricesti".
Despre autor:
Sursa: Curierul National
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Victor Rebengiuc, omagiat de 4.000 de oameni pe scena Sălii Palatului: Unele...
Sursa: kudika.ro
-
Copilul îți spune nu mă iubești: ce înseamnă cu adevărat și cum răspunzi ca...
Sursa: garbo.ro