Volumul actiunilor tranzactionate ieri a fost de 2,34 de milioane, ceea ce a determinat ocuparea pozitiei a treia in topul celor mai tranzactionati emitenti din piata. Interesul mare pentru actiunile Sinteza se manifesta in piata din momentul desfiintarii PAS-ului, atractia societatii fiind in primul rand capitalizarea foarte redusa.
Pe langa omul de afaceri Tibor Tincau care a achizitionat in trecut un pachet mare al producatorului, saptamana trecuta a intrat in cursa si compania Jolidon care a fost raportata cu o detinere de 6,81%. In ultima saptamana a lunii februarie, Sinteza a avut o pondere foarte mare in totalul tranzactiilor, ajungand la 4,53%.
Pentru actionari lupta pentru acumularea de pachete Sinteza Oredea nu poate fi decat benefica, apreciaza analistii pietei, acest emitent aducand cel mai bun randament saptamanal, 20,97%.
Despre autor:
Sursa: Curierul National
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Victor Rebengiuc, omagiat de 4.000 de oameni pe scena Sălii Palatului: Unele...
Sursa: kudika.ro
-
Copilul îți spune nu mă iubești: ce înseamnă cu adevărat și cum răspunzi ca...
Sursa: garbo.ro