Mai intai, sa lamurim la cine ne raportam. Romania are o populatie de 4,7% din cea a UE-25, dar o pondere a PIB-ului de 0,7%, conform estimarilor pentru anul 2005. Ca sa avem insa si un grad de comparatie cu noile state candidate, ne uitam, de exemplu, la Ungaria care, cu mai putin de jumatate din populatia Romaniei, are o pondere mai mare decat cea a Romaniei in PIB-ul comunitar, respectiv de 0,8%. Suntem, asadar, o economie mica cu o piata de consum vasta.
Economia romaneasca "motorizata" de consum
Ca sa recuperam din decalajele fata de gigantul economic european, noi trebuie sa turam mai puternic economia reala. In realitate insa, in primele trei trimestre ale anului 2005, consumul, investitiile si exporturile au jucat roluri diferite in cresterea economica europeana si romaneasca. Exportul este vectorul principal al cresterii europene, iar la noi prevaleaza consumul.
In conditiile in care productia agricola a deraiat puternic datorita conditiilor meteorologice nefaste (-12%), baza dezvoltarii noastre economice a stat in industrie. Doar ca dinamica activitatii industriale in Romania a fost de trei ori mai mica in primele trei trimestre ale anului 2005 decat in aceeasi perioada a anului 2004. Mai mult decat atat, ritmul sau de crestere (+1,4%) a fost nesemnificativ superior celui european (+1% in UE-25, in octombrie 2005 fata de octombrie 2004). El este nesemnificativ, in special din perspectiva recuperarii decalajelor.
Influente negative puternice au avut industriile romanesti de articole de imbracaminte, pielarie si incaltaminte, produse textile, cu o pondere de 10,5% in totalul productiei, iar influente negative mai mici au avut industriile de materiale de constructii si alte produse din minerale nemetalice, masini si echipamente, cu o pondere de alte 11% in totalul productiei Romaniei.
Galopul preturilor
Ultimele estimari arata ca zona Euro a incheiat anul 2005 cu o crestere generala a preturilor de 2,2%. Desigur ca diferente destul de mari persista intre statele membre ale UE si statele candidate. Romania ramane insa tara cu una dintre cele mai ridicate rate ale inflatiei din regiune, de 8,6%. In anumite sectoare economice - ca de exemplu industrie si energie - preturile din Europa Centrala si de Est urmeaza evolutia de aliniere mai rapida la nivelul preturilor UE. In industrie, cu exceptia sectorului de constructii, preturile au crescut cu 5,5% pentru UE - 25, in noiembrie 2005, fata de aceeasi perioada a anului trecut. In acelasi timp, in Romania preturile productiei industriale totale au crescut cu 22,4%. Ca si in tara noastra, la nivelul UE, evolutia cea mai spectaculoasa a preturilor o inregistreaza insa sectorul energetic, cu o crestere de 14,8% pentru zona Euro, 20,1% pentru UE-25, respectiv 59,1% pentru Romania.
Industria pierde din competitivitate
Evolutia costului muncii in UE indica tendinta de convergenta a castigurilor salariale si non-salariale intre statele din vestul Europei si noile state membre. Astfel, media de crestere a costului salarial pentru zona Euro este estimata la 2,2% si la 2,7% pentru UE - 25. Comparativ, cresterea salariala medie bruta in Romania depaseste cresterile inregistrate in UE-25 (cu exceptia doar a Letoniei: +15,7%).
Romania se situeaza in grupa celor mai dinamice piete ale muncii, insa comparativ cu dinamica productivitatii (de doar 5,6% in noiembrie 2005 fata de noiembrie 2004), ajungem la concluzia ca ne confruntam cu o pierdere semnificativa de competitivitate in industrie.
Andreea VASS
Expert, Departamentul de Analize si Strategii Economice si Sociale,
Administratia Prezidentiala
Despre autor:
Sursa: Ziua
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Copilul îți spune nu mă iubești: ce înseamnă cu adevărat și cum răspunzi ca...
Sursa: garbo.ro
-
Antoni Porowski descoperă cele mai uimitoare destinații din lume într-o nouă...
Sursa: kudika.ro