Scandalul care a dus la suspendarea sedintei bursiere a izbucnit la inceputul acestei saptamani, dupa ce Livedoor, o companie de succes, care reusise sa castige increderea si simpatia tuturor japonezilor, a intrat in vizorul justitiei. Perchezitia realizata de autoritatile din Tokyo la sediul firmei si la domiciliul patronului Takafumi Hore, ca urmare a banuielilor care planau asupra reprezentantilor companiei privind manipularea prin informatii false a cursului bursier in 2004, a dus la descoperirea unor corespondente incriminatoare. In mai putin de 48 de ore, simpatia de care se bucura patronul Hore, de numai 33 de ani, care era vazut de japonezi ca un simbol al reusitei, s-a dus pe apa sambetei.
Dat fiind ca valul de tranzactii nascut de acest scandal ar putea continua, presedintele Bursei a anuntat ca situatia se va putea repeta zilele urmatoare.
Despre autor:
Sursa: Curierul National
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Copilul îți spune nu mă iubești: ce înseamnă cu adevărat și cum răspunzi ca...
Sursa: garbo.ro
-
Mihai Morar, mesaj emoționant la 20 de ani de căsnicie. Imagini rare de la...
Sursa: kudika.ro