Fostul secretar de stat al SUA, Colin Powell (foto), a aparat ieri deciziile Administratiei Bush de a proteja America de teroristi, cu orice pret.
El a vorbit despre scandalul de notorietate legat de inchisorile secrete ale CIA din Europa, a criticat extrem de dur unele guverne de pe ""batranul continent"", care stiau de practicile Washingtonului de a muta dintr-o parte in alta suspectii de terorism. Intr-o interventie la postul de televiziune BBC, Powell a recunoscut, asemenea actualului secretar de stat, Condoleezza Rice, ca americanii au interogat prizonierii in afara granitelor SUA, dar au negat ca acestia au fost torturati. ""E ca in filmul Casablanca. Ca atunci cand inspectorul a spus: «Sunt socat ca acest lucru se intampla»"", a spus generalul Powell, admitand ca ""majoritatea prietenilor europeni nu pot fi socati ca aceste lucruri se intampla. Faptul ca noi am derulat, de-a lungul anilor, proceduri legate de oamenii care sunt responsabili de activitati teroriste sau asa-zisul transfer ilegal de teroristi nu reprezinta ceva nou sau necunoscut pentru prietenii mei europeni"".
LEGEA ANTITERO
Despre autor:
Sursa: Jurnalul National
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Horoscop săptămânal: Care este ziua ta norocoasă în funcție de zodie în...
Sursa: garbo.ro
-
Cine este Irina Maria Iancu, fetița de 11 ani care a câștigat Chefi la...
Sursa: kudika.ro