Anul 2005 a reprezentat un esec in privinta combaterii coruptiei, in ciuda mesajelor publice prin care oamenii politici si de afaceri s-au angajat sa nu mai incurajeze darea si luarea de mita, traficul de influenta, nepotismul sau acordarea de contracte importante fara licitatie, se arata in raport.
CRITICI. Reorganizarea Parchetului Anticoruptie in nou infiintatul Departament National Anticoruptie (DNA), fara ca independenta institutiei sa fi fost asigurata si garantata, este o critica importanta formulata de Transparency International.
Organizatia recomanda protejarea DNA impotriva oricarei influente din partea Executivului. Seful procurorilor anticoruptie, Daniel Morar, contesta insa criticile aduse, prin purtatorul sau de cuvant, Livia Saplacan: ""Reorganizarea PNA-DNA nu a afectat in nici un fel independenta institutiei. DNA este o structura cu personalitate juridica proprie in cadrul Parchetului General, iar procurorul general nu are acces la dosarele instrumentate de DNA"".
Despre autor:
Sursa: Jurnalul National
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Copilul îți spune nu mă iubești: ce înseamnă cu adevărat și cum răspunzi ca...
Sursa: garbo.ro
-
Nu s-a văzut în emisiune, dar s-a întâmplat după! Cuplul neașteptat de la...
Sursa: kudika.ro