Ratificarea va continua
Proiectul constitutional al Uniunii trateaza o serie de probleme ale spatiului european, iar procesul de ratificare al acestuia trebuie sa continue, in pofida voturilor negative francez si olandez, a declarat premierul luxemburghez si, totodata, presedintele in exercitiu al UE, Jean-Claude Juncker. "Trebuie sa mai acordam timp" procesului de ratificare, a subliniat Juncker, precizand ca influenta voturilor negative francez si olandez pe marginea Constitutiei europene trebuie contracarata. "Nu ne putem comporta ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat", a admis Junker. Statele care opteaza pentru organizarea de referendumuri in vederea ratificarii Tratatului necesita o perioada mai mare de dezbatere si reflectie decat statele care se arata in favoarea ratificarii pe cale parlamentara, a argumentat oficialul luxemburghez decizia adoptata de liderii europeni in cadrul summit-ului de la Bruxelles.
Problema europeana poate fi rezolvata
Proiectul de Constitutie europeana nu a fost afectat in mod semnificativ de voturile negative ale electoratului francez si olandez, a apreciat presedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso. "Nu putem nega ca avem probleme, trebuie sa gasim solutia impreuna", a declarat Barroso, pledand pentru continuarea ratificarii pentru ca si statele care nu si-au exprimat opinia sa aiba ocazia sa faca acest lucru. "Nici unul din statele membre nu a propus oprirea" procesului de ratificare a legii fundamentale europene, a declarat presedintele forului legislativ comunitar, Josep Borrel. "Ar fi fost suficient ca un singur stat sa fi cerut oprirea ratificarii si intregul proces s-ar fi oprit", a subliniat presedintele legislativuluie european. "Trebuie acum adoptat un plan D - democratie, dezbatere, dialog", a mai adaugat Borrel, adaugand ca institutia pe care o conduce este pregatita sa isi ofere sprijinul in aceasta perioada de reflectie.
Marea Britanie, inflexibila in privinta bugetului Uniunii
Partea a doua a summit-ului european de la Bruxelles a fost consacrata negocierilor asupra bugetului comunitar pe perioada 2007-2013, transmite Mediafax. Negocierile de ieri s-au anuntat deosebit de dificile in contextul in care Marea Britanie a adoptat o pozitie inflexibila in privinta rabatului de la contributia la fondurile comunitare de care beneficiaza, privilegiu, de altfel, contestat de Franta si Germania. Premierul luxemburghez, Jean-Claude Juncker, care nu si-a ascuns pesimismul in legatura cu posibilitatea ca liderii europeni sa ajunga la un acord, a declarat ca este "pregatit" pentru discutii aprinse. De altfel, Luxemburgul si-a mentinut proiectul bugetar prezentat inaintea summit-ului, care propune inghetarea rabatului britanic de la contributia la fondurile europene, incepand cu anul 2007, insa a renuntat la ideea ca acesta sa fie redus ulterior. In plus, propunerea luxemburgheza sugereaza ca evolutia scutirilor britanice dupa 2013 sa se afle in corelatie cu cheltuielile din cadrul Politicii Agricole Comune. "Propunerile presedintiei UE nu sunt acceptabile pentru noi", a avertizat, joi, ministrul de Externe britanic, Jack Straw. Izolat pe plan european in ceea ce priveste pozitia sa fata de rabat, premierul Tony Blair doreste ca reconsiderarea scutirilor de care beneficiaza Londra sa fie legata de o revizuire a costurilor Politicii Agricole Comune. De cealalta parte, presedintele Chirac, sustinut de cancelarul german, Gerhard Schröder, exclude orice posibilitate de a aborda aceasta tema.
Un ultim efort pentru bugetul european
Presedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Durao Barroso, a propus, ieri, participantilor la summit-ul de la Bruxelles ideea adoptarii bugetului pe 2007-2013, cu posibilitatea revizuirii acestuia in 2008, relateaza Rompres. Initiativa sefului executivului comunitar a evidentiat faptul ca stabilirea bugetului comunitar pana in 2013 nu ia in calcul evolutia economica a Uniunii Europene pana in acel an. Durao Barroso a cerut liderilor europeni un efort pentru a ajunge la un acord, chiar daca acesta ar fi imperfect, asupra cadrului bugetar, considerand ca amanarea deciziei ar constitui "o mare greseala".
Despre autor:
Sursa: Ziua
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Horoscop săptămânal: Care este ziua ta norocoasă în funcție de zodie în...
Sursa: garbo.ro
-
Băutura virală care a cucerit planeta conțina lămâie și lapte condensat. Cum...
Sursa: kudika.ro