Intr-un interviu acordat agentiei de presa finlandeze, el s-a declarat "optimist cu precautie" in privinta indeplinirii criteriilor de catre Romania. Rehn a adaugat ca saptamana viitoare urmeaza sa fie depasita o etapa esentiala, Parlamentul European urmand sa voteze asupra aderarii celor doua tari. Atat Parlamentul, cat si tarile membre UE vor mai avea o posibilitate de a reveni, in cazul in care cele doua tari nu respecta criteriile de aderare.
Daca Parlamentul European va aproba integrarea Romaniei si a Bulgariei, acordurile de aderare vor fi semnate la sfarsitul lunii aprilie. In acelasi timp, Uniunea Europeana se pregateste pentru negocierile cu Croatia si Turcia.
Despre autor:
Sursa: Curierul National
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Maia, fiica lui Teo Trandafir, a cucerit podiumul la 21 de ani: Este prima...
Sursa: kudika.ro
-
Horoscop bani săptămâna 15-21 iunie: Nu te grăbi să investești! Astrele...
Sursa: garbo.ro